Bu Kripto Sektörünün Yatırımcıları Dikkat: Dünyaca Ünlü Milyarderden Uyarı

Dünyaca ünlü milyarder yatırımcı ve teknoloji girişimcisi Chamath Palihapitiya, son yılların en çok konuşulan bir kripto sektörünün klasik bir hype döngüsünün ortasında olabileceğini iddia ederek yatırımcıları uyardı.
12:10
5 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Dünyaca ünlü milyarder yatırımcı ve teknoloji girişimcisi Chamath Palihapitiya, son yılların en çok konuşulan bir kripto sektörünün klasik bir hype döngüsünün ortasında olduğunu iddia ederek yatırımcıları uyardı.

“Benzersiz Hiçbir Şey Yok”

Social Capital CEO’su Chamath Palihapitiya, yeni bir All-In podcast’inde non-fungible token (NFT) piyasalarından ticaret hacmindeki büyük düşüşe değindi.  Palihapitiya, NFT piyasaları için benzersiz olmayı hedefleyen ancak çoğunlukla aynı şey olan iki büyük ölçekli müzik festivali Burning Man ve Coachella örneğini kullandı. Milyarder, iki müzik festivalini NFT’ler ve genel olarak sanat piyasalarıyla karşılaştırarak şunları söyledi:

Bence Burning Man ve Coachella örneği bunu tanımlamanın en iyi yolu. Bunlar çoğunlukla aynı, ancak birkaç kişi bir şeye erken yaklaşım gösterdiğinde, bunun başka bir şeyle aynı olduğunu kabul edemeyecek kadar güvensizdirler ve bu nedenle size neden farklı olduklarına dair bir anlatı anlatmak için çokça zaman harcarlar. Bu noktada Buffett’ın ‘Birisi size bu zamanın farklı olduğunu söylediğinde, muhtemelen o kadar da farklı değildir’ sözü geçerli olabilir. Ya da tarihin en çok yıpranmış bir diğer sözü yerinde bir kullanım olabilir: ‘Tarihte her şey mutlaka tekerrür etmez ama kafiyeli olur’.

Bütün bunlar, bilimdeki temel sıçramalar dışında, dünyada yeni olan şeylerin aslında pek de bir şey olmadığını söylemeye çalışıyor. Bir şeyleri defalarca tekrarlıyoruz ve tekrarladığımız şeylerden biri, belirli seçimlere sahip olmaktan ve sonra diğer insanların bu seçimleri onaylamasını sağlamaktan elde ettiğiniz sosyal sermaye, çünkü değerli olduğunu hissetmek istiyoruz. Bu NFT‘lerde de oldu ve eminim sanattaki farklı hareketlerdeki ilk aşamada da oldu bu. Muhtemelen birçok piyasalarda da oldu, bu yüzden bu şeyler farklı olmaktan ziyade aslında çok benzerler.

Coachella ve Burning Man’in tamamen aynı olduğunu savunan Palihapitiya, NFTler ve sanat piyasalarının iddia edilenin aksine aynı olduğunun altını çizerek, “Neden bu kadar farklı diye koşup gelen herkese, sadece bir parça tuz alıp ‘Farklı olmasına gerek yok, sadece tadını çıkarabilirsin çünkü havalı olduğunu düşünüyorsun’ derdim.” dedi.

NFT Piyasalarındaki Kan Kaybı

Veri platformu DappRadar’ın sağladığı verilere göre, hacim bakımından en büyük NFT pazar yeri OpenSea‘deki ticaret hacmi geçen hafta başında son bir yılın en düşük seviyesini gördü. NFT pazar yerinin son 24 saatteki ticaret hacmi de yüzde 3,31 düşüşle 7.76 milyon dolarda.

Ayılardan gelen pençelerle büyük kayıplar veren kripto paralarda olduğu gibi birçok NFT koleksiyonunun benzersiz parçalarının fiyatları yüzde 90’a varan değer kayıpları vermiş durumda.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar