X


BTCJam: Bitcoin ile Kredi Alma ve Verme Sitesi

16:00
10 Ocak 2016

Bitcoin ve kripto paralar eşten eşe gönderim özelliğiyle hayatımızın farklı alanlarını etkilemeye devam ediyor. Bu zamana kadar Bitcoin’i; ödeme yöntemi, yatırım aracı, para gönderme veya havale yapma aracı olarak çokça kez yazdık çizdik. Bu yazımızda ise çokça merak edilen; eşten eşe “Bitcoin ile borç alma ve verme” ve “Bitcoin ile kredi alma veya kredi verme” gibi kavramlardan ve konuyla ilgili uygulama yapan bir siteden bahsedeceğiz.

Sistemin nasıl çalıştığını bir örnekle anlatalım. Bir kullanıcının şöyle bir borç (kredi) alma isteği açtığını varsayalım: Borç istenen miktar: 1 BTC / Faiz %20 / Ödeme yöntemi: Aylık / Vadesi: 3 ay. Bu kullanıcı 1 BTC’yi çeşitli yatırımcılardan topladıktan sonra, borcunu her ay 0.4 BTC olmak üzere 3 ay boyunca toplamda 1.20 BTC olarak geri ödeyecek. Başka bir ifadeyle, 1 BTC’ye karşılık faiziyle birlikte 1.20 BTC geri ödenecek. Sistem temelde kredi almak isteyen kullanıcının istek oluşturmasıyla başlıyor ve yatırım toplandıktan sonra geri ödemelerle devam ediyor. Bu sektörde hizmet veren BTCJam sitesine bir göz atalım.

BTCJam: 2012 yılında kurulmuş olan BTCJam, sektörde en çok kredi işlem hacmine sahip şirket olarak ön plana çıkıyor. Bu zamana kadar ise bir çok yatırım şirketinden yüksek miktarlı yatırımlar aldı. Sitede 200’ün üzerinde ülkenden 100.000’den fazla kayıtlı kullanıcı var. İstatiksel olarak bu zamana kadar site üzerinden 18.000 adetin üzerinde kredi kullanıldı ve toplam kredi hacmi 15 milyon doları geçti. Sitenin göze çarpan önemli özelliklerinden biri “NOTE”. Bu özellik sayesinde verdiğiniz kredinin getirisini başka kullanıcılara satabilir ve yatırımınızı devredebilirsiniz. Bu konu biraz kafa karıştırıcı olabilir; ama mantık basit. Bir kullanıcının borç isteğine 0.25 BTC kredi vererek yatırım yapıldığını ve geri dönüşün 0.35 BTC olacağını varsayalım, yani kar miktarı 0.10 BTC. Yatırımcı yatırım yaptıktan sonraki herhangi bir tarihte, geri dönüş vadesini beklemeden, platformun NOTE kısmından, yatırım yaptığı kredi işlemi için satış emri oluşturabilir ve alacağı geliri başka bir kullanıcıya devredebilir. Böylece yapılan yatırım, vadesi gelmeden de karlı olarak başka bir kullanıcıya satılabilir. Sitede yazının yayınlandığı tarih itibariyle 18 adet yatırım yapılabilecek kredi isteği bulunuyor ve ayrıca kendi kredi isteğinizi de açabiliyorsunuz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar