X


BTC/USD Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Bitcoin (BTC/USD) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
09:30
23 Aralık 2019
Okuma Süresi: 3 Dakika

Haftaya sert düşüşle başlayan Bitcoin, 6430$ seviyelerine kadar gerileyerek piyasayı sessizliğe boğdu. 6430$ seviyesi, 14000$ zirvesinden sonra görülen en düşük seviye oldu. Düşüşün ardından çarşamba günü gelen sert yükseliş dalgası ile Bitcoin küllerinden yeniden doğarak piyasaya yeniden canlılık getirdi. Hafta kapanışını 7400$ seviyesinden yaparak %3,5 değer kazanmış oldu.

Bitcoin Uzun Vade Görünüm

Primebit üzerinden alınan aşağıdaki haftalık grafikte, bu hafta oluşan barın fitil boyunun oldukça uzun olduğunu görüyoruz. Barın şekli de bize yukarı hareket için bir hazırlık olduğunu gösteriyor. Mevcut durum için fiyatın 7400$ seviyesinde olduğunu da düşünürsek, Fibo618 (7340$) seviyesinin de yukarı kırılma aşamasında olduğu görülüyor. Dolayısı ile önümüzdeki haftalar için Fibo50 (8560$) seviyesini gündeme almamız gerekecek. Haftalık grafikteki yükseliş trendinin başladığından yola çıkarak günlük ve 4 saatlik grafikleri bu yönde okumak ve yorumlamak uygun olacaktır.

Önümüzdeki hafta için takip etmemiz gereken en önemli husus ise fiyatın Fibo618 (7340$) seviyesinin üzerinde mi yoksa altında mı olduğudur. Çünkü Fibo618 (7340$) seviyesinin altında halen 5900$-6100$ seviyesine düşüş riski olacaktır. Dolayısı ile fiyat Fibo618 (7340$) seviyesinin altında kaldığı sürece bu seviyenin gündemimizde tutmakta fayda olacağını değerlendiriyorum.

BTCUSD Orta ve Kısa Vade Görünüm

Günlük grafiğe baktığımızda; çarşamba günü gerçekleşen yukarı harekette fiyatın yataydaki 7450$ direncine takıldığını görüyoruz. Çarşamba gününden sonra da EMA-21 direnç olarak görev yapmış. Nihayet pazar günü EMA-21’in yukarı yönlü olarak kırılmaya başladığını görüyoruz. Bu hareketin devamında EMA-50 ve düşen trendin hedefleneceğini düşünüyorum. Hafta içerisinde düşen trendi yukarı kırabilirsek volatilite artışını da görmek mümkün olacaktır. Düşen trendi kırılımı gerçekleşmezse bir süre yatay hareket söz konusu olabilir. Boğaların iştahlı olduğunu düşünürsek yukarı yönün daha muhtemel olduğunu düşünüyorum.

4 saatlik grafikte; hafta içerisinde gerçekleşen düşüşle 6550$ seviyesi ikinci kez test edilerek ikili dip görüntüsü oluşmuş. Bu seviyeden yukarı yönlü hızlanan Bitcoin, EMA-21 ve EMA-50 üzerine geçiş yapmış ve bu hareketli ortalamalar destek olmuş. Mevcut durumdaki flamanın yukarı yönlü kırılmaya başladığını düşünürsek BTC fiyatı 7800$ seviyesini hedefleyecektir. 7800$ seviyesinin üzerinde de yine 1000$’lık bir kanal bizleri bekliyor olacak. Kısa vade grafiğinde hareketli ortalamaları destek olarak takip etmek uygun olacaktır.

Primebit

Yüksek kaldıraçlı ve minimum depozit limiti olmayan kripto para borsası Primebit, herkese her işlemden en iyi şekilde yararlanabilmesi için fırsatlar sunuyor. Bir pozisyonu sadece %0,5 başlangıç marjini ile açabilirsiniz. Bu, sadece 50 dolarlık bir depozit ile 10.000 dolarlık bir emir açılabileceği anlamına geliyor. CoinTürk okuyucularına özel %10’luk indirim fırsatından yararlanmak için bu linkten kayıt yaptırabilirsiniz. Primebit ile;

  • 200 kata kadar piyasadaki en yüksek kaldıraç oranı,
  • MetaTrader 5 masaüstü uygulaması,
  • Bitcoin, Ethereum ve Litecoin ile işlem,
  • Depozito alt limiti olmadan demo (deneme) hesabı ile yeni başlayanlar için kolay erişim,
  • Demo hesabı ile yeni stratejiler yaratabilir ve risk almadan denemeler yapabilirsiniz,
  • Ortaklık programı (affiliate) ile %20’ye varan gelir paylaşımı ve şeffaf göstergelerle gelir akış kontrolü,
  • PrimeBit işlem hesaplayıcısı ile vermeyi düşündüğünüz bir emrin temel parametrelerini kolayca hesaplama imkanları sunuluyor.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar