X


Uzman İsim: Bitcoin Yarılanması Henüz Fiyata Olan Etkisini Göstermedi!

Bitcoin blok ödülü yarılanması fiyata olan etkisini çoktan gösterdi mi?
10:00
23 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 2019 yılında kesinlikle oldukça pozitif bir performans sergiledi. Yakın zamanda 7.000 dolar bandına kadar gerileyen BTC’nin, yıl başında 3.000 dolar seviyelerinde olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu da aslında yılın başında BTC satın alan yatırımcıların en az iki kat kazanç elde ettiğini göstermekte.

2019 yılı sadece fiyat açısından değil, aynı zamanda BTC’nin temelleri açısından da oldukça önemli gelişmelere sahne oldu. Bakkt’ın hizmet vermeye başlaması ve kurumsal yatırımcıların artışı, 2020 yılı için fiyat müjdesinde bulunan gelişmelerden sadece iki tanesi olarak açıklanabilir. Bitcoin yatırımcılarının en çok beklediği olay ise bazılarına göre şimdiden fiyata etki etmiş olan Bitcoin blok ödülü yarılanması.

Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması

Bitcoin ağı her 4 yılda bir geçirdiği blok ödülü yarılanması ile beraber kazılan her bir bloktan elde edilen ödülü yarıya düşürmekte. Bu da mevcut 12,5 BTC’lik blok ödülünü 6,25’e düşürecek ve piyasaya yeni BTC sürülme hızını yarı yarıya azaltacak. BTC’ye olan talebin her geçen gün daha da arttığını ifade eden uzmanlar, yarılanma ile beraber ciddi bir fiyat artışı olacağı görüşünde.

Ünlü isim Alistar Milne de, yarılanmadan sonra kazılan BTC’lerin %50’sinin direkt olarak Square ve GBTC tarafından ’emileceğini’, bunun Coinbase borsası ve geriye kalan yatırımcıların talebini karşılamakta yetersiz kalacağını ifade etti ve yarılanmanın henüz fiyata etki etmediğini açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar