X


BTC Fiyatını Makro Değil Mikro Gelişmeler Mi Yönlendiriyor?

Sanıldığının aksine Bitcoin fiyatı üzerinde mikro gelişmeler etkili olabilir mi?
12:00
25 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Federal Reserve, repo anlaşmaları programını başlattığında bankaların çoğu başlarının derde gireceğini ve bir başka ekonomik krizin yaklaşmakta olduğunu ifade etmişti. Daha fazla dolar basıldığında ve finansal piyasaya sürüldüğünde, doların değer kaybı artar ve küresel ekonomi üzerinde daha fazla baskı uygulanmış olur. Aslında bu durumun Bitcoin için fiyat artışına yol açması bekleniyordu. Ancak mevcut fiyat hareketlerine bakıldığında beklentinin tam tersi yaşanıyor gibi görünüyor.

Riskten Korunma ve Bitcoin

2008 yılındaki finansal krizi yaşayan firmalar ve yatırımcılar şu anda da o zamankine benzer şekilde güvenli liman varlıklarına yöneliyor. Dolayısıyla bu yılın başından beri altın piyasaları yükselirken Bitcoin’de de şu anki fiyata bakıldığında yaklaşık olarak %75’lik bir artış yaşandığı görülüyor.

Ancak bazı isimlere göre Bitcoin’in yaşadığı son düşüş, ekonomik kriz dönemlerinde Bitcoin’in fiyatının artacağı yönündeki genel yargıyı zedeledi. Tüm kripto para topluluğu kimin Bitcoin sattığını ve bunu neden şu anda yaptığını merak ediyor.

Mikro Gelişmeler

Öte yandan bu düşüşler Bitcoin’in bir sonraki fiyat yükselişi için güç topladığı yönünde yorumlanıyor. Ancak fiyat düşüşünün yaşandığı dönem ve bir haftada %20 gibi ciddi bir oran olması çeşitli endişelere de yol açıyor. Tanınmış analist Alex Krüger’de yaptığı bir tweet paylaşımında bu konunun üzerinde duruyor ve şu ifadeleri kullanıyor:

FED’in para basma hareketinin Bitcoin fiyatında nasıl bir artışa yol açtığını hatırlıyor musunuz? Ancak FED Ağustos ayında para basmaya başladığından bu yana Bitcoin %30 oranında düşüş yaşadı.

Amerika ve Çin ticaret savaşı, devam eden FED repo anlaşmaları, ulusal borçlar, dünyadaki politik ayaklanmalar ve dağınık bir Avrupa Birliği, çok uzak olmayan bir gelecekte büyük makroekonomik sıkıntılara işaret ediyor. Bazı isimlere göre merkezsiz dijital varlıklar tüm bunlara karşı korunma olarak görülmeli. Ancak Bitcoin fiyatı düşmeye devam ediyor…

Bu durumu değerlendiren Krüger Bitcoin fiyatının makro değişkenlerden değil mikro değişkenlerden etkilendiği sonucuna vardı ve şu açıklamayı yaptı:

Eklenen likidite yalnızca fiyata yardımcı olabilir, ancak BTC makro değişkenlere yanıt vermiyor. Öyle bir likit/bölünmüş piyasa ki, yeni alıcıların toplu girişinin olmaması durumunda, birkaç eylemin fiyatın yönünü belirlemesi gerekiyor. Bu da mikro gelişmeler, makro değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar