Blockstack (STX) Nedir? Nasıl Çalışır?

Özet

  • Blockstack, kullanıcıların verilerini ve kişisel bilgilerini kontrol altına alıyor...
15:00
10 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Blockstack, kullanıcı verilerini ve kişisel bilgilerini kontrol altına alan merkezi olmayan bir platformdur. 100’den fazla bağımsız geliştiricinin platform üzerinde uygulamalar tasarladığı Blackstack için açık kaynaklı yazılım her şeyin merkezinde bulunuyor.

Blockstack (STX) Nedir?

Blockstack, kullanıcıların verilerinin ve uygulamalarının bölgesel olarak çalıştığı yeni bir merkezsiz internet kurmayı amaçlıyor.

Blockstack ekosisteminin temelinde yer alan ve kar gütmeyen bir kuruluş olan Blockstack PBC, platformun temel protokollerini ve geliştirici araçlarını geliştirmek için 75 milyon dolarlık sermaye topladı. Bunun yanında merkezi New York City’de bulunan Blockstack; Princeton, Stanford, MIT ve diğer birçok önemli üniversiteden geliştiriciye sahip…

Blockstack yaptığı açıklamalara göre dört yıllık uzun bir araştırma ve geliştirme sürecinin ardından kuruldu. Platformda 8.000’den fazla aktif geliştirici bulunuyor ve Blockstack’de 270’ten fazla uygulama tasarlandı.

Blockstack web sitesi üzerinden yaptığı açıklamalarda “Fiziksel dünyada sahip olduğunuz hakların dijital dünyaya uzandığı bir geleceğe inanıyoruz.” ifadelerini kullanıyor ve bu amaç doğrultusunda STX token’larını kullanıcıyla buluşturuyor.

Öte yandan Amerika’da ilk SEC onaylı token teklifini gerçekleştirdiklerini ifade eden Blockstack, düzenleyicilerle uyum içinde çalışmanın rekabetin en büyük unsurlarından biri olduğunu düşünüyor. Ayrıca varsayımsal bir proje olmadıklarını dile getiren Blockstack, uzun zamandır hizmet verdiklerini ve uygulamanın büyümeye devam ettiğini ifade ediyor.

STX Nasıl Çalışır?

Blockstack, Blockchain’in karmaşık yapısını daha basit hale getirerek geliştiricilerin yalnızca yeni uygulamalara odaklanmasına imkan tanıyor. Platformun uygulama geliştirme kriterleri arasında; kimlik doğrulama bilgilerinin ve akıllı sözleşmelerin Blockchain üzerinde yer alması, uygulama kullanıcısı verilerinin Blockchain dışında tutulması ve kolay bir JavaScript API sayesinde her şeye erişilebilmesi yer alıyor.

Bunun yanında platformda Web, iOS ve Android gibi çok çeşitli ortamlar için tasarlanmış kapsamlı programlama kütüphaneleri bulunuyor. Bu kütüphaneler ek dil veya protokol bilgisi gerektirmiyor. Dolayısıyla herhangi bir Javascript geliştiricisi bir saat içinde Blockstack uygulaması oluşturabiliyor.

Güvenlik, ölçeklenebilirlik ve hızlılık göz önünde bulundurularak tasarlanan STX token’ları da platformun ana kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor. Geliştiricilerin hız ve güvenilirlik arasında doğru dengeyi kurmalarını sağlamak için Blockstack, proof-of-work algoritmasını kullanıyor.

STX Nereden Alınır?

Stacks Blockchain ve Blockstack Naming Service (BNS) ile sağlanan profil güvenliği sayesinde kullanıcı verilerinin yine kullanıcıda kaldığı Blockstack platformunun kripto para birimi STX’e Binance kripto para borsasından ulaşabilirsiniz…

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI

  • mehmet
    4 sene önce

    stx blockstack geleceği çok parlak bir tokendır uzun vade için değerlendirilebilir

    54