reklamı kapat

Blockchain’de Ve Kripto Para Dünyasında Cinsiyet Eşitsizliği

14 Mayıs 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Kripto para birimleriyle ilgilenen ve yatırım yapan kadınların yüzdesi erkeklere oranla çok düşük. Bu durum sayısız araştırmadan elde edilen verilerle kolaylıkla kanıtlanabilir.

Örenğin, Kuzey Amerika Bitcoin Konferansı’na konuşmacı olarak katılan 88 kişiden yalnızca 3’ü kadındı. Ayrıca konferanstan sonra düzenlenen partinin erkeklere hitap eden bir club’ta yapılması da cinsiyet eşitsizliğini kanıtlar nitelikte.

Son zamanlarda kadınların kripto para dünyasına ve Blockchain ekosistemine katılmaları yönündeki baskılar artıyor. Örneğin Mogul’un “Kripto Para Dünyasındaki Kadınlar” etkinliği ya da Blockchain Vakfı’ndaki Kadınlar gibi örgütlenmeler, kadınları bu alana çekmek için çaba sarf ediyor.

Peki, katılım istatistiklerini değiştirmek ve oranları arttırmak için kadınlar neler yapabilir?

Katılımdaki eşitsizlik

Coin.dance verilerine göre Mayıs 2018 itibariyle, Bitcoin topluluğunda aktif katılımcı olarak bulunanların %94.73’ünü erkekler oluştururken yalnızca %5.27’sini kadınlar oluşturuyor.

Ekim 2017’ye baktığımızda ise bir Reddit kullanıcısı loveYouEth’nin yaptığı anketi görebiliriz. Bu ankete göre Ethereum kullanıcılarının %96’sı erkeklerden oluşuyor. Ayrıca MyEtherWallet sahiplerinin de %84’ünün erkek olduğu görülüyor.

Bu alanda yer alan kadın ve erkek eşitsizliğine “Stres Altında Alınan Kararlarda Risk ve Ödüllerin Farklı Şekilde İşlenmesi” başlıklı makalede değiniliyor. Makaleye göre stres altındaki erkekler daha fazla risk alabilirken, kadınlar böyle bir durumda risk almamayı tercih ediyor. Bu durum, kripto para ve Blockchain dünyasında kadınları erkeklerden daha az görüyor olmamızın bir sebebi olarak açıklanabilir.

Yine risk almaya ilişkin bir makalede, liderlik danışmanı Doug Sundheim kadınların risk alırken erkeklere göre olumsuz yönleri daha çok değerlendirdiğini şu şekilde açıklıyor:

Risk içeren bir karar alınacağı zaman liderlerin çok fazla etkeni tartması gerekiyor. Bu etkenlerin en önemlilerden biri, söz konusu riskin stratejik hedefe ulaşıp ulaşmayacağı. Diğeri ise alınan bu riskin insanlar üzerinde nasıl bir etkide bulunacağı. Danışmanlık çalışmalarım sonucu erkeklerin ilkine, kadınların ikincisine daha fazla önem verdiğini saptadım.

Kripto para birimlerinin doğasında bulunan değişkenlik ve biyolojik olarak erkeklerin daha kolay risk alabilmesi, kadınları kripto para dünyasında daha az görmemizin sebepleri arasında gösterilebilir.

Woman in Blockchain Foundation’ın kurucusu Phu Styles ise erkeklerin sayıca fazlalığının sebebini şu şekilde anlatıyor:

Teknolojiyle ilgili çoğu şeyde olduğu gibi kripto paralarda da erkekler demografik hedef. Yani kripto paralara daha az maruz kaldıkları için kadınları bu alanda daha az görüyoruz.

Tabii ki bu eğilim, kripto para dünyasında ve Blockchain ekosisteminde yeni iş alanları açıldıkça değişebilir. Blockchain teknolojisi; finansal kurumlarda, devlet kuruluşlarında, dijital kimliklerde ve akıllı sözleşmelerde kullanılmaya başladı bile. Dolayısıyla bu alanda yeni iş olanaklarının oluşması çok zaman almayacak gibi görünüyor.

Peki daha çok kadını nasıl dahil edebiliriz?

Blockchain dijital reklam şirketi Adbank’ın kurucusu Kelsey Cole, kadınların bu sektöre dahil olması için üç basit adımı takip etmesi gerektiğini belirtiyor:

  • Bir cüzdan oluşturun ve özel anahtarınızı kaydedin. Cüzdan oluşturmak kripto paralarla tanışmak için iyi bir yol.
  • Kripto para topluluğuna katılın. Bu, kariyer planlamanız için bilgi ve şöhret kazanmanızı sağlayacak paha biçilemez bir adım.
  • Teknoloji ve piyasa araştırması yapın. Çünkü durum tespiti yapmak hem kariyer hem de yatırım açısından başarılı olmak için çok önemli.

Phu Styles ise sektöre daha fazla kadının katılması için şunların yapılabileceğini belirtiyor:

Her kripto para yatırım fonu, kadınların liderlik ettiği Blockchain şirketlerine yatırım yapmak için aktif çaba göstermeli. Ayrıca hükümetler de kadınları Blockchain projelerine başlamaları için teşvik etmeli. Bu alanda halihazırda aktif olarak rol alanlar da yeni katılan kadınlara danışmanlık yapmalı.

Farkındalığı arttırma

Kadın odaklı teknoloji platformu Mogul’un küresel pazarlama sorumlusu Allie Mullen, kadınların bu ekosisteme dahil olmasında farkındalığınöneminin çok büyük olduğunu şu şekilde ifade ediyor:

Sanırım daha fazla farkındalık yaratmak ve sektörü eğitmek gerekiyor. Zaten genel kavramları öğrendikten sonra konunun göründüğü kadar karmaşık olmadığı anlaşılıyor. Ben de ilk başta çok karışık bir sektör olduğunu düşündüm. Ama bilgi sahibi oldukça aslında herkesin dahil olabileceği kadar kolay olduğunu gördüm.

Blockchain’in ve kripto para birimlerinin gelişmesi ve gerçekten ilerleyebilmesi için kadınlar ve kadınların fikirleri çok önemli olabilir. Kadınların katılımıyla daha fazla bakış açısı elde edilebilir ve her bakış açısı gelişme için bir adım olarak görülebilir. Dolayısıyla bu alanda daha fazla kadına ihtiyacımız var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.