X


Blockchain Küresel Ekonomiye Her Yıl 57 Milyar Dolar Kazandırabilir

11:39
4 Eylül 2015
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ödeme servis sağlayıcısı olan PayStand firmasının kurucu ortağı ve CEO’su Jeremy Almond, Bitcoin ve Blockchain’nin de arasında olduğu yeni nesil ödeme teknolojileri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Jeremy Almond bu kapsamda, internet standartlarının ve blockchain teknolojisinin geleneksel analog ödeme sistemlerine yardım edip etmeyeceğini inceliyor.

Konuyla ilgili olarak araştırma yapan Goldman Sach, bir şirketten başka bir şirkete yapılan ödemelerin en az %50’sini değerlendirilerek bazı sonuçlar elde etti. Müşterilerin kredi kartı ile harcama yapmaları daha hızlı ve kolay olsa da, işletmeciler için yüksek miktarlı para transferlerindeki ücretlerin önemli derecede yüksek olduğu gözleniyor.

“Bugünün internet çağında, ticaret alanında mal ve hizmetler için hala çekle ödeme sisteminin olması oldukça şaşırtıcı.”

2000 yıl önce geliştirilen analog sisteme (dijital alternatifler hariç) her yıl 26 trilyon dolarlık bir harcama yapıyoruz. Peki kağıt çekleri kullanmaya devam etmekteki gizli maliyet nedir? Genel giderler ve çek ödemelerinde ki zaman kaybı dahil çek başına güncel miktar 8 doları geçiyor. Üstelik bu miktara insandan kaynaklı hatalar ve dolandırıcılık payı eklenmemiş.

Toplam olarak yapılan hesaplamaya göre, eski ödeme sistemlerinin küresel ticarete maliyeti tüm masraflar dahil 550 milyar dolar olarak hesaplamış. Geleneksel ödeme sistemlerinde kaybedilen bu para, daha fazla iş imkanı ya da yeni bir ürün olarak ekonomiye geri dönebilir. Goldman Sachs araştırılmasına göre dijital sistemlere geçişin net maliyet tasarrufu küresel olarak $57 milyar olacak.

Bazı üçüncü dünya ülkeleri sabit telefonlardan hücresel sistemlere geçiş yaptı. Bazı şirketler ise bugünün internet ve mobil altyapı sistemlerine geçişe direndi. Onlar bile digital Blockchain teknolojisinin gelişim avantajlarından yararlanacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar