X


XBT / USD Haftalık Bitcoin Teknik Analizi 07.09.2015

11:00
7 Eylül 2015
Okuma Süresi: 2 Dakika

XBT/USD paritesinin günlük fiyatları ile haftalık yaptığımız analizde, 220$ seviyesinde tutunan fiyatın şu an 240$ seviyesinin üzerine çıktığı, 244$ seviyesinden geri döndüğü gözlenmektedir.

An itibari ile 240$ seviyesinde olan fiyat Parabolik SAR`ın ve 20 günlük hareketli ortalamanın üzerinde, 50 ve 200 günlük hareketli ortalamaların altında seyretmektedir. 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine, yani 250$ seviyesi önemli bir direnç seviyesidir. 250$ seviyesinin üzerine çıkılması durumunda hareketin güçlenebileceği söylenebilir. Hacimin de yüksek devam etmesi ve hacim osilatörünün sabit kalması hareketin yönünün yukarı olduğunu desteklemektedir.

Fiyatın aşağı yönlü hareketi durumunda 220$ seviyesi yine önemli bir destek olacaktır. Bu seviyenin kırılması durumunda 200$ bir sonraki destek seviyesi olabilir.

Bitcoin fiyatında yükselişler kademe kademe olurken, düşüşler nedense çok hızlı ve ani olmaktadır. Bunun nedeni üzerine tartışmalar olabilir. Ancak genellikle bir dolandırıcılık haberinden bir kaç ay sonra düşüşün yaşanıyor olması, Bitcoinin anonim özelliğini kötü amaçlarla kullananların ellerindekileri nakite çevirmesinin etkisi olduğu da söylenebilir. Bu ani satım sonrasında da spekülatörler piyasayı şekillendirmek için biraz daha satışa geçtikleri, bu satışın etkisi ile çoğunluk küçük yatırımcının da satışa geçtiği söylenebilir. Kayıtlı borsalarda kimin ne kadar ve kaça sattığı anlık olarak izlenebildiği için bu tip analizler daha iyi yapılabilir. Ancak Bitcoinin anonim özelliği buna imkan vermemektedir.

Yardımcı indikatörlere baktığımızda çoğunluğunun al sinyali verdiği gözlenmektedir. Kar-zarar durdurma açısından direnç ve destek seviyeleri takip edilmelidir.

Yukarı Yönde Direnç : 250$ – 270$ – 300$

Aşağı Yönde Destek : 220 $ – 200 $ – 188$

Diğer indikatörler;

RSI(14)                 49.083   Nötr

STOCH(9,6)        60.200   Al

STOCHRSI(14)   100.00   Aşırı alım

MACD(12,26)    -6.630    Sat

Williams %R       -10.66    Aşırı alım

CCI(14)                 160.48   Al

Heiken  Ashi                      Al

https://www.tradingview.com/x/Xy8PeHZi/

789

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir!

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar