X


Blockchain İnternetten Çok Daha Hızlı Gelişiyor

Daily Telegraph Blockchain’in gelişim hızıyla internetin gelişim hızını karşılaştıran bir yazı yayımladı…
17:00
26 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

İngiltere’nin haber portalı Daily Telegraph 1994 yılıyla bir karşılaştırma yaparak internetin günlük yaşamın bir parçası haline gelmesinin tam olarak nasıl hızlı gerçekleştiğini ve Blockchain’in bu gelişme konusunda nerede olduğunu göstermek amacıyla bir yazı yayımladı.

Okuyucularla paylaşılan yazı, Blockchain’in yenilikçi doğası sayesinde dünyanın her yerinde paranın nasıl tam güvenle gönderebileceğini, ne kadar hızlı olabileceğini ve düzenin nasıl daha verimli hale gelebileceğini gösteriyor. Yazıya göre gelişme hızı açısından Blockchain interneti çoktan geride bıraktı bile…

1994 yılında dünyanın ilk internet kafesi Londra’da şehrin göbeğindeki Tottenham Court Rd yakınlarında açıldı ve kitlesel benimsenmenin ilk habercisi olarak tarihte yerini aldı. Blockchain uzmanları şu anki yeni teknolojinin gelişiminin ve benimsenmesinin de tam olarak bu noktada olduğu konusunda hemfikirler.

Uzmanlara göre Blockchain’in dünyanın herhangi bir yerinden başka herhangi bir yerine dijital değeri güvenli, verimli ve uygun bir şekilde gönderebiliyor oluşu, internetin son 25 yılda dünyada yaptığı yıkıcı ve yenilikçi etkiyle aynı etkiyi yapacak.

Ayrıca biz göz açıp kapayıncaya kadar Bitcoin, Ethereum ve Ripple gibi kelimeler her gün kullanılan kelimeler olma seviyesine geldiler bile. Finans sektörü, bilgi teknolojileri, araştırma ve geliştirme, tedarik zinciri, seyahat, ticaret, savunma, yerel ve federal hükümet yönetimi, hatta uzay yolculuğu alanlarında Blockchain teknolojisi ya kullanılmaya başlandı ya da kullanılması için çalışmalar yapılıyor. Bunların yanında dünyanın dört bir yanındaki büyük bankalar, üniversiteler ve eğitim kurumları da Blockchain teknolojisinden faydalanmanın yollarını arıyor.

Öte yandan bu hızlı adaptasyon sürecini kripto paraların yalnızca birkaç yıl önce ortaya çıkmış olmasına bağlamak oldukça zor. Gelişmelerin hızı göz önüne alındığında ve internetinkiyle kıyaslandığında önde gelen uzmanların ve risk sermayesi yatırımcısı Tim Draper gibi kripto para yorumcularının Blockchain’in interneti geçtiği yönündeki görüşleri çok da yanıltıcı sayılmaz.

Draper bu yılın başlarında Bitcoin’in internetten daha büyük olduğunu belirtmiş ve şunları dile getirmişti:

Demir Çağı’ndan ve Rönesans’tan daha büyük. Sanayi Devrimi’nden daha büyük. Bu gelişme tüm dünyayı beklediğinizden çok daha hızlı ve çok daha büyük şekilde etkileyecek.

Bunun yanında Draper, “Birkaç yıl içinde geleneksel para birimiyle kahve almak istediğinizde herkes size gülecek.” yorumuyla benimsenmenin hızı konusundaki görüşünü belirtmişti.

Sadece on yıl içinde Blockchain internetin 35 yılda kat ettiği yolu kat etti. Bu da dünyanın Blockchain konusunda ne kadar heyecanlı olduğunun açık bir göstergesi olarak alınabilir…

Kaynak: Bitcoinnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar