reklamı kapat

Blockchain Altyapılı Sanal Gerçeklik Projesi Test Aşamasında

07:35
26 Mart 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Altyapısı blockchain ile desteklenmiş sanal gerçeklik projesi, test ağına geçişle birlikte yeni bir boyuta geçti.

Decentraland isimli proje geçtiğimiz hafta blockchain testini gerçekleştirdi ve “Bronz Çağ’ (Bronze Age) adını verdiği yeni gelişim aşamasını başlattı. Açık kaynaklı sanal gerçeklik projesini destekleyen geliştiriciler arasında bitcoin’in belge sahiplik aracı Proof of Existence (Varlığın Kanıtı) ile ünlenmiş Manuel Aráoz da bulunuyor.

Proof of Existence belirli bir zamanda belirli bir noktada herhangi bir şeyin mülkiyetini kanıtlamak için blockchain verilerini kullanan bir konsepte sahip olmasıyla biliniyor. Proof of Existence aynı zamanda kendi blockchain ağını kullanacak olan Decentraland’e de uygulandı.

Decentraland projesinin çalışma mantığı ise şu şekilde: Projenin blockchain ağı bir toprak parçasının, arazinin kaydı olarak kullanılıyor ve her yeni işlem bloğu yeni bir konu anlamına geliyor. Eğer bir oyuncu söz konusu bloğu kazarsa, bloğa ait arazi parçasının sahibi oluyor ve kazanılan arazi daha sonradan diğer oyunculara takas edilebiliyor.

Aynı fikir, Huntercoin ve BitQuest gibi diğer oyun odaklı projelerin de temelini oluşturuyor.

Manuel Aráoz ise yeni test aşamasıyla birlikte potansiyel oyuncuların kendi çevrelerini şekillendirmeye başlayabileceğini ve zamanla sanal dünyanın kullanıcıları için işlevselliği artıran yeni özelliklerin ekleneceğini belirtti. Aráoz konuya dair şu demeci verdi:

“Piyasaya sürdüğümüz bu versiyon kullanıcılara küpler, küreler, ovalar ve benzeri basit ilkel şekillerle istedikleri yapıları inşa etme şansı tanıyor. Ancak senaryo yahut komut yazımı gibi daha karmaşık özellikler eklemeyi düşünüyoruz. En nihayetinde Decentraland’de ne tür güzel şeylerin olacağı biraz da kullanıcılara bağlı.”

Projenin websitesinde verilen bilgilere göre ise projenin gelişim amaçları arasında Oculus Rift gibi sanal gerçeklik kulaklıkları desteği de yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER