reklamı kapat
  • BTC  :  35.449,20 ₺
  • ETH  :  2.141,61 ₺
  • BCH  :  4.032,13 ₺
  • XRP  :  2,59 ₺
  • NGC  :  3,11 ₺
  • BTC 35.449,20
  • ETH 2.141,61
  • BCH 4.032,13

Çin Bankalar Birliği Makbuz Sahteciliğinin Önüne Blockchain’le Geçecek

24 Mart 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Sekiz farklı Çin bankası, ülkenin finans sektöründeki makbuz sahteciliğiyle savaşmak ve sektöre etkili çözümler getirmek için blockchain araştırma startup’ı Shenzhen Blockchain Finansal Hizmetleri (SBFS) ile çalışmaya başladı.

Bu ortaklık, küçük ve orta boyutlu firmaların talebi karşılamakta yetersiz kaldığı bir zamanda açıklandı.

Katılımcı bankalara göre bu yeni ortaklık işlemlerin güvenilirliği ve hızını artırarak – blockchain teknolojisiyle geleneksel finansal hizmetlerin nereye evrilebileceğine dair bir başka örnek – sektöre fayda sağlayacak.

Ortaklığın açıklandığı etkinlikte söz alan SBFS başkanı ve eski IBM Çin üst düzey yetkilisi Cao Feng, blockchain’in potansiyeline dair şunları kaydetti:

“Ülkemiz blockchain teknolojisinin uygulanması konusunda bu teknolojinin potansiyelinin çok altında kaldı. İnternetteki bilgi seliyle birlikte internet güvenliğini efektif bir şekilde yönetme ihtiyacı firmalar için çok önemli bir hale geldi. Bence blockchain ileride finans sektöründe önemli bir rol üstlenecek.”

Gerekli düzenlemelerin yapılmayışı ve denetlemelerin yetersizliği sebebiyle son yıllarda gittikçe artmış sahtecilik vakaları yüzünden makbuzların doğruluğu(nun olmayışı) sorunu, sektörün tecrübe ettiği bir diğer sorun olarak gösteriliyor. Bunun sonucunda ülke içi finans uzmanları bu sorunları kapsayacak çözümler arıyor; ortaklık tam da bu arayışı desteklemeyi amaçlıyor.

Yerel basın kuruluşu Lei Phone’un haberine göre katılımcı sekiz yerel firma şöyle listeleniyor: Ganzhou, Guiyang, Suzhou, Shizuishan, Jiutai Agricultural, Yaodu Agricultural ve Langfang. Bu bankaların yanı sıra Shenzhen ve Harbin şehirlerinden hükümet temsilcilerinin son katılımcı olduğu belirtiliyor.

Bunun yanı sıra ortaklık anlaşması tam da Çin’de blockchain’e ilginin arttığı bir zamana denk geliyor. Alibaba Ant Financials ve HNA group başta olmak üzere pek çok yerel firma blockchain altyapılı ürünler geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

ETİKETLER
loading...