BitMEX’te İşlem Ücretleri SegWit Sayesinde Düşecek

Özet

  • BitMEX platformunda Bitcoin para çekme işlemlerinde işlem ücretleri SegWit ile düşecek...
15:00
12 Aralık 2019

Kripto para borsası BitMEX, kullanıcıların işlem ücretlerinden tasarruf etmelerine yardımcı olan SegWit (bech32) adresleri için destek ekledi. Yapılan açıklamalara göre bu destek, Bitcoin işlemlerinde ücretlerin düşmesini sağlayacak.

SegWit Para Çekmede Geçerli

BitMEX bugün yaptığı açıklamada, SegWit desteğinin şu anda yalnızca Bitcoin para çekme işlemleri için etkin olduğunu ifade etti. Dolayısıyla şu an için para yatırma işlemlerinde bu yeni gelişme geçerli olmayacak. Yapılan açıklamalarda, “BitMEX’e para yatırırken, çoklu imza cüzdan çözümü aktif olduğu için fonlarınızı Komut Dosyasına Öde (P2SH) biçimindeki adreslerimize göndermeniz gerekir.” ifadeleri kullanıldı.

Bunun yanında Ekim ayında Bitfinex borsası, Bitcoin para çekme işlemleri için SegWit desteği eklediğini açıklamıştı. SegWit, tek bir blokta daha fazla işlem yapılmasına yardımcı olan ve böylece işlem başına maliyetlerin düşürülmesine yardımcı olan Blockchain ağlarına yönelik isteğe bağlı bir protokol yükseltme olarak tanımlanıyor. Birkaç parametreye bağlı olarak, Segwit işlemlerinin eski işlemlere kıyasla en az %25 daha az işlem ücreti getirdiği belirtiliyor.

Öte yandan gelecek ile ilgili planlarını açıklayan BitMEX, SegWit cüzdanını destekleyeceğini de açıkladı. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, “SegWit, yaklaşık %25 ile %40 arasında önemli bir tasarrufa neden olabilir. Ancak BitMEX için tasarruf daha da artacaktır. BitMEX, SegWit’i benimseyerek işlem ücretlerinde %65 tasarruf sağladı.” ifadelerini kullandı.

SegWit Başarılı

Kripto analiz firması Diar’ın Mayıs ayında yayınladığı raporda SegWit’in başarılı bir şekilde çalıştığı ifade edilmişti. İşlem hacimleri artarken raporda işlem ücretlerinin de arttığı belirtildi. Ancak %250 oranında artan işlem ücretlerinin SegWit sayesinde büyük oranda düştüğü ifade edildi.

Kaynak: The Block

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar