X


BitMex Raporu: Ethereum Hakkındaki Tahminler Yanlış

BitMex Ethereum tabanlı ICO'lar hakkında bir rapor yayımladı.
20:00
1 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

BitMex tarafından hazırlanan yeni rapor Ethereum hakkında ilginç sonuçları ortaya çıkardı. 222 Ethereum tabanlı düzenlenen ICO incelendi. ICO projelerinin Ethereum fiyatından genellikle inanıldığı gibi etkilenmediği ortaya çıktı.

BitMex’in araştırması Ethereum fiyatının düşmesinin projelere etkisini ölçmek için yürütüldü. Sonuçlara göre birçok proje ICO süresince topladıkları değerler kadar satış yaptı. Bir diğer değişle ayı sezonuna rağmen dolar cinsinden kar eden projeler bulunuyor, aynı zamanda projelerde toplanan Ethereum’un çoğu halen proje sahiplerinin cüzdanlarında.

Ethereum fiyatı Aralık 2017’de zirveye çıkmasının ardından bu güne kadar %85 değer kaybetti. ICO projeleri çoğunlukla ETH topladığı için bu projelerin satışlarının düşüş başlattığını söyleyen uzmanlar vardı. Projelerin ETH fiyatından dolayı panik satışları yaptığı ya da yapacağı tahmin ediliyordu. BitMex’in raporuna göre 222 proje toplam 5,5 milyar dolar değerinde ETH topladı. Ancak yine rapora göre şimdiye kadar yapılan satışlar sayesinde projeler zarar etmedi.

Araştırılan projelerin birçoğu ETH fiyatının çakılmasından önce token’ları elinden çıkardı. Tahminen zarar etmeyen projeler hatta 727 milyon dolar kar etti. Ayrıca projelerin halen 3,8 milyon ETH sahibi olduğu düşünülüyor. Tabii ki bu sonuçlara ulaşabilmek adına bazı veriler görmezden gelinmiş. Bu yüzden sonuçların kabaca tahmin olarak görülmesi gerekiyor.

Ethereum’a en büyük etkiyi gösteren proje EOS oldu. Analize göre EOS piyasa değerinin %70’ini ETH olarak topladı. ICO süresi boyunca EOS elindeki ETH’leri sattı. BitMex 171 adet ETH içeren EOS tarafından yapılmış işlem tespit etti. EOS içerisinden ne kadar işlem yapıldığını tespit etmek zor olacağı için sadece EOS tarafından kaç ETH satıldığı bilinmiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER