X


Mevcut Bitcoin’lerın Ne Kadarı Kayıp, Ne Kadarı Dolaşımda?

Araştırma firmaları Chainanalysis ve Diar'ın yaptığı Bitcoin araştırmasında çarpıcı verilere ulaşıldı.
17:00
1 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Araştırma firmaları Chainanalysis ve Diar’ın yaptığı Bitcoin araştırmasında çarpıcı verilere ulaşıldı.

Chainanalysis ve Diar’ın Bitcoin araştırmasında tüm Bitcoin’lerin %36’sının kayıp veya henüz kazılmamış olduğu ortaya çıktı. Buna göre kayıp Bitcoin sayısı 6,2 milyon.

Araştırma sonuçlarına göre dolaşımdaki Bitcoin’lerin %30’u yatırımcılarda iken %22’si spekülatörlerde. Yani sırasıyla 5 ve 3.8 milyon BTC.

Bitcoin’in maksimum kapasitesinin 21 milyon olduğu gerçeği Bitcoin’i oldukça nadir ve değerli kılıyor. 6 milyonun üzerinde BTC’nin kayıp olması ise aktif Bitcoin’leri daha da değerli yapıyor. Henüz kazılmayan Bitcoin’lerin sayısı ise 3,7 milyon. Yani yatırımcılara ve HODL yapanların elinde görece düşük sayıda Bitcoin bulunuyor.

Altcoin’lerden önce 1 BTC alın

Elinde LTC bulunmayan Litecoin’in kurucusu Charlie Lee, yatırımcılara altcoin’lerden önce en az 1 BTC alma tavsiyesinin bugün son derece isabetli olduğu anlaşılıyor. Bu yıl temmuz ortalarında atılan Lee tweet’ine bakalım:

Dolaşımda en fazla 21 milyon BTC olacak. Her milyonerin bir Bitcoin’e sahip olmasına yetecek kadar bile Bitcoin yok. Yani diğer tüm coin’lerden (LTC dahil) almadan önce en az 1 BTC’ye sahip olmayı deneyin. 1 BTC’niz olduğunda gidip bütün shitcoin’leri alabilirsiniz!

Bitcoin’in geleceği

Bitcoin geleneksel finansın kalesi Wall Street’teki kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı. ICE’nin Bakkt borsası ve SEC’e ETF başvurusu yapan CBOE gibi şirketler bu konuda başı çekiyor.

Bitcoin’in son günlerde gösterdiğ performansa bakarsak Michael Novogratz’ın haklı olduğu çıkarımını yapabiliriz. Tecrübeli isim kendinden emin bir şekilde BTC’nin 12 Eylül’de (6.200 dolarla) dibi gördüğünü belirtmişti.

Kaynak: coindoo.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar