reklamı kapat

Bitcoin’in İlk Bloğunun 10. Yıl Dönümünde Bitcoin SV Yeni Logosunu Tanıttı

Bitcoin SV yeni logosunu Bitcoin’in ilk bloğu olan Genesis Bloğu’nun yıl döneminde tanıttı.
4 Ocak 2019
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Bitcoin SV (Satoshi Vision) yeni logosunu oldukça manidar bir zamanda, Bitcoin’in ilk bloğu olan Genesis bloğunun 10. yıl dönümünde tanıttı. Pek şaşırtıcı olmasa da Bitcoin SV’nin yeni logosu Bitcoin’le oldukça benzerlik gösteriyor.

Birçoklarına göre bu yeni logo Bitcoin’in yeniden doğuşunu simgeliyor. Ayrıca Bitcoin Cash’in hard fork’a gitmesi sonucu doğan Bitcoin SV’nin, isminden de anlaşılacağı üzere Satoshi Nakamoto’nun vizyonuna sahip olduğu iddia ediliyor. Bitcoin SV destekçisi bComm Association (Bitcoin Commerce Association) logo değişikliğini şöyle duyurdu:

Bitcoin SV’nin orijinal Bitcoin’in yeniden doğuşunu simgelediğini göstermek için logomuzu Bitcoin Genesis bloğunun 10. yıl dönümünde tanıttık.

bComm Association’ın başkanı Jimmy Nguyen Bitcoin SV’nin yeni logosunun Twitter üzerinden yapılan 3 aşamlı bir anket sonucunda belirlendiğini kaydetti:

Artık Satoshi’nin planından uzaklaşan geliştiricilerin, kaprislerinden arındırılmış olan Bitcoin’in (Bitcoin SV) yeniden doğuşunu kutlayabiliriz.

Logo sosyal medya kullanıcılarının da tepkisini çekti. Bitcoin SV logosunun Bitcoin’in logosuna oldukça benzemesi akıllara bir başka olayı getirdi. Hatırlanacağı üzere Bitcoin.com’un insanları Bitcoin yerine Bitcoin Cash almaya yönlendirmesi nedeniyle Roger Ver neredeyse Bitcoin savunucuları tarafından dava ediliyordu. Bitcoin savunucuları haksız da sayılmaz çünkü Ver, Bitcoin.com üzerinden Bitcoin adını kasıtlı bir şekilde yanlış kullanarak insanlara Bitcoin Cash satın aldırıyordu.

Bitcoin’in varoluşundan bugüne birçok farklı kripto para birimi “Yeni Bitcoin” olarak adlandırıldı. Ancak bu “çıkar” kokan hareketler en nihayetinde sonuçsuz kaldı. Bunun son örneği ise 2017 yılının Ağustos ayında Bitcoin hard fork’u sonucu ortaya çıkan Bitcoin Cash olmuştu. Bitcoin Cash’in gerçek Bitcoin olduğu sürekli tartışıldı. Bu nedenle Bitcoin’e yönelik türlü karalama kampanyaları yürütüldü. Ancak bu kampanyalar sonuçsuz kaldı ve Bitcoin Cash 2018 yılının Kasım ayında hard fork’a giderek Roger Ver ve Craig S. Wright’ın ellerinde iki parçaya ayrıldı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.