X


Bitcoin’in Geleceğini Afrika Mı Belirleyecek?

Twitter CEO’suna göre Bitcoin’in geleceğini Afrika belirleyecek...
14:00
28 Kasım 2019

Cointelegraph’ın haberine göre, piyasanın önemli isimlerden biri Bitcoin geleceğinin Afrika tarafından belirleneceğini ifade etti. Bu isim, en çok bilinen kıtalardan biri olan Afrika’daki turunu tamamladıktan sonra bu kanıya vardığını dile getirdi.

27 Kasım’daki paylaştığı bir tweet’te Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey, bu ay Nijerya ve Gana’da geçirdiği zamanın ardından 2020’de Afrika’ya döneceğini dile getirdi.

Afrika’nın Bitcoin Potansiyeli

Dorsey Nijerya’da bir Bitcoin buluşmasına katıldı ve Bitcoin’i burada da savunmaya devam etti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Dorsey, “Afrika geleceği belirleyecektir (özellikle de Bitcoin’in geleceğini.)” ifadelerini kullandı ve gelecek yıl kıtada altı aya kadar zaman geçirmeyi planladığını açıkladı.

Bilindiği gibi teknolojinin ünlü ismi Dorsey hem Twitter hem de Square ile Bitcoin’i destekleyeceğini söylemesiyle kripto para ekosisteminde popülerlik kazanmıştı. Ayrıca Lightning Network’ün Bitcoin kullanıcılarının anında ve ücret ödemeden para göndermelerine olanak tanıyan bir ödeme çözümü olarak onayladığını da ifade etmişti.

Hükümet Gecikiyor

Dorsey’in bu yorumları Afrika’nın Bitcoin’e büyük ilgi göstermeye devam etmesiyle mantıklı bir hal alıyor. Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Google’da yapılan Bitcoin aramaları son dönemlerde fiyat hareketleriyle beraber yeniden artış göstermişti ve Güney Afrika gibi Afrika ülkeleri ile beraber Nijerya ilk sıralarda yer alıyordu.

Öte yandan Nijerya’nın başkenti olan Lagos, 2050 yılına kadar 32 milyon insandan oluşan dev bir metropol olma yolunda ilerliyor ve bu da kripto para birimi piyasasında büyük bir potansiyel olarak görülüyor. Ayrıca toplamda gelecek yüzyıla kadar, nüfus başına en büyük 20 küresel kentin 13’ünün Afrika’da olacağı da belirtiliyor.

Bunların yanında yerel yönetim şimdiye dek Bitcoin konusunda riskten uzak duruyordu. Ancak Gana, Çin’in planlarına paralel olarak bir merkez bankası dijital para birimi yani CBDC piyasaya sürmeyi düşündüğünü açıkladı.

Nijerya ise henüz kripto para biriminin resmi düzenlemesini kabul etmedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar