Bitcoin’in Ayak Sesleri: Binlerce Markete Geliyor!

Bitcoin her geçen gün yeni bir atılımla insanların kullanımına sunuluyor.
18:00
18 Ocak 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD’li Bitcoin ATM şirketi Coinme, “binlerce” yeni lokasyonda Bitcoin almaya imkan tanımak için Coinstar’la anlaştı. 2014’ten beri Bitcoin ATM’leri işleten Washington merkezli Coinme anlaşmanın sağlandığını bir basın bildirisiyle doğruladı.

Anlaşmanın tüm şartları bilinmiyor. Yine de Coinstar’ın yardımıyla ABD’de binlerce lokasyona ATM’lerin kurulacağı kesin. Coinstar’ın listesinde 20 bin kiosk var. Coinme kurucu ortağı ve CEO’su Neil Bergquist:

Müşterilerimize günlük rutinlerinin akışında kolay ve elverişli bir şekilde Bitcoin alım opsiyonu sağlamak amacıyla Coinstar’la ortaklık kurduğumuz için heyecanlıyız.

ABD’li vatandaşlar marketlerdeki Coinstar kiosklarından Bitcoin satın alarak bu dinamik, yeni ve heyecan verici ekonominin yeni katılımcıları olabilecek. Coinstar CEO’su Jim Gaherity şirketinin “kioskları ziyaret eden kullanıcılara değer sunmak için daima yeni yollar aradığını” kaydetti.

Lamassu ABD’den çekiliyor

Şayet Bitcoin 20 bin lokasyonun tamamına gelirse şirketlerin ortaklığı sonucu ABD’deki Bitcoin ATM’lerinin sayısı neredeyse 5 kat artacak. CoinATMRadar sitesindeki veriler, ABD’de an itibariyle işlerlikte olan 2.488 Bitcoin ATM’sinin olduğunu gösteriyor. Bu miktar tüm dünyadaki ATM’lerin neredeyse %60’ına tekabül ediyor. Eylül ayında yayımlanan bir araştırmada Bitcoin ATM sektörünün 5 yıl içinde 145 milyon dolar değere ulaşacağı tahmini yapılmıştı.

Kripto evrenindeki şirketlerin karşılaştığı sorunların bir göstergesi olarak Bitcoin ATM imalatçısı Lamassu İsviçre’ye taşınmıştı. Lamassu kararına gerekçe olarak diğer ülkelerdeki elverişsiz yasal düzenlemeleri gösterdi.

Umuyoruz ki Türkiye’de de Bitcoin ATM’leri kurulur ve Bitcoin’le tanışmamış insanlar bu yeni dünya ekonomisinin bir parçası olur.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar