X

Bitcoin’deki Açık Pozisyonlar Fiyat İle İlgili Ne Söylüyor?

Bitcoin’de açık pozisyonlar volatilite düşüklüğüne rağmen artıyor.
08:08
17 Temmuz 2020

Skew’in son verilerine göre, Bitcoin (BTC) açık pozisyonları Bybit kripto işlem platformunda yükselişe geçti ve Tether (USDT) ve USD çiftlerindeki açık pozisyonlar 14 Temmuz’da 434 milyon dolara ulaştığı.

Açık Pozisyonlar

Bybit’te EOS, Ethereum (ETH) ve XRP gibi diğer kripto paralarda olan açık pozisyonlar da artıyor. Bununla birlikte açık pozisyon, vadeli işlem ya da opsiyon sözleşmesi gibi bir türev sözleşmede kilitlenen değer olarak tanımlanabilir ve yatırımcıların bu sözleşmelere girip çıkmalarını sağlar.

Öte yandan her ne kadar Bitcoin fiyatı gibi diğer borsalardaki Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri stabil bir şekilde hareket ediyor olsa da Bybit, buna karşı koyuyor gibi görünüyor. Bybit’in kurucu ortağı ve CEO’su Ben Zhou’ynun konuyşa ilgili açıklamalarına göre, açık pozisyonların artması kullanıcı sayısındaki artışa bağlı olabilir.

CEO konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda “Piyasa volatilitesi olduğunda hacim yükseliyor. Dolayısıyla piyasaya daha fazla kullanıcı girdiğinde, açık pozisyonlar doğal olarak artacaktır. Son zamanlarda yeni kullanıcı sayısında artış olduğunu görüyoruz ve bunun bir yükseliş eğiliminin habercisi olan açık bir gösterge olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin fiyatı, spot piyasalar ve türev işlem hacmi Haziran ayında yıllık bazda düşük seviyelere gerilediği için geçen ay boyunca çok az hareket görüldü. Bunun yanında DeFi alanında Chainlink (LINK), Compound (COMP) ve Aave (LEND) gibi birkaç token Bitcoin’den daha iyi performans göstermeye devam ediyor.

Aslında Skew verileri, Bitcoin’in gerçekleştirdiği oynaklığın 3 yılın en düşük seviyesine ulaştığını ve borsa ile korelasyonunun artmaya devam ettiğini gösteriyor. Skew’e göre, Bitcoin ve S&P 500 için 1 yıllık gerçekleşen korelasyon her geçen gün artmaya devam ediyor ve şu anda %38,8 seviyesinde bulunuyor.

Öte yandan Bitcoin fiyatında volatilitenin olmaması, yakın gelecek için bir durgunluk işareti gibi görünebilir. Hatta belki de düşüş eğiliminin gelişmekte olduğuna dair bir ipucu gibi görünebilir. Ancak analistlere göre bununla ilgili yorum yapmak için henüz çok erken.

Bunun yanı sıra Twitter hack’iyle birlikte Bitcoin’in volatilitesinin bir süre daha durgun devam edebileceği ifade ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar