Bitcoin’de Kırmızı Alarm! 3 Milyar BTC Piyasaya Sürülürse Ne Olacak?

Bitcoin'de herkesin yukarı yönlü hareket beklediği son günlerde ortaya çıkan bazı bilgiler yatırımcıların canını sıkacak gibi görünüyor.
23:59
26 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin’in Haziran ortasından bu yana gösterdiği performans, büyük bir yükselişin umutlarını ateşlemiş olabilirdi. Bununla birlikte, yükselişinin sınırlı doğası, şimdi başka bir şeyin yaşanıyor olabileceğini gösteriyor.

Fiyat grafiğini uzaklaştırmak, düşüş bayrağı deseni oluşturabileceğini ortaya koyuyor. Bu sonucun olasılığı, piyasaya çıkmayı bekleyen 3 milyar dolarlık potansiyel bir satış baskısı tarafından daha da destekleniyor.

Sıradaki Kötü Olay Yaklaşıyor Mu?

Bitcoin’in önceki kilitlenme olayları, büyük bir kötü olaylar zinciri tarafından desteklendi. Bunlar arasında Mayıs ayındaki Terra Luna ve UST sıkıntısının yanı sıra Haziran ayındaki 3AC fiyaskosu da yer alıyor. Bitcoin, bundan önceki aylarda, SEC’in niceliksel genişleme planları nedeniyle çok fazla satış baskısı yaşadı. Müteakip dezavantaj, yüksek kaldıraçlı pozisyonlar için ağır tasfiyelerle çileden çıktı.

Bitcoin’in Haziran ortasından bu yana yükselişi bir düşüş bayrağı oluşturuyorsa, o zaman piyasanın daha fazla aşağı yönlü olması gerekiyor. Başka bir büyük dezavantajı tetiklemek için çok fazla satış baskısı gerekecek. Önümüzdeki birkaç hafta içinde yaklaşık 3 milyar dolarlık satış baskısına neden olabilecek yaklaşan bir olay olduğu ortaya çıktı.

Büyük Hackin Yankıları Ortaya Çıkabilir

Mt. Gox’tan kurtarılan yaklaşık 137.000 Bitcoin’in bir süre sonra piyasaya girmesi bekleniyor.

Mt. Gox hackinden bu yana gerçekleşen uzun süre ve güçlü büyüme göz önüne alındığında, alıcıların satmak isteyecekleri muhtemel bir durum.

Bu kadar büyük miktarda satış baskısı, panik satışının kademeli bir etkisini de tetikleyebilir. Böylece, önemli bir çökmeye neden olabilir. Serbest bırakma için gerçek zaman çizelgesi hala net değil, ancak 137.000 BTC’den sorumlu emanetçi kısa süre önce düzenleyici onayını aldı.

Yakın tarihli bir rapor, Mt. Gox’a bağlı bir cüzdanın dokuz yıl içinde ilk kez 300 BTC’yi taşıdığını ortaya koydu. Bu, BTC’nin piyasaya sürülmek üzere olduğunun bir işareti olduğuna dair spekülasyonlara yol açtı. Ancak, şu ana kadar Mt. Gox bakiye metriğinde herhangi bir aktivite gözlemlenmedi.

Özellikle son iki günde kısa pozisyon tasfiyelerinde artış gözlemlendi. Bu nedenle, mevcut seviyede oldukça fazla sayıda kısa pozisyon olduğunu düşündürmekte. Vadeli işlem açık faizi de 23 ve 24 Ağustos arasında hafif dalgalanmalara rağmen arttı.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar