reklamı kapat

Bitcoin Yeni Küresel Finansal Sistemin Temeli Olacak Mı?

3 Mayıs 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Bitcoin’in geniş çapta benimsenmesi ve yeni bir küresel finansal sisteminin temeli olması ne kadar zaman alacak?

STA Varlık Yönetimi Baş Ekonomisti ve Küresel Makro Stratejist Worth Wray ve Bitcoin Investment Trust’ın kurucusu Barry Silbert bu konuyla ilgili görüştüler. Sektördeki en aktif girişimcilerden biri olan Silbert, Bitcoin Opportunity Corp. aracılığı ve 30 Bitcoin portföy şirketinin yatırımları ile, Bitcoin ve Bitcoin ile ilgili işletmeler hakkında bir çok bilgiye sahip.

Silbert, Bitcoin’in 2009 yılından 2014 yılına kadar olan yükselişini sadece bir başlangıç olarak yorumluyor. Ayrıca Wall Street   sopayı Silikon Vadisi’nden alırken dijital ödeme sisteminin büyük bir dönüm noktasına yaklaşmış olabileceğini de ifade ediyor.

Silbert, Bitcoin adaptasyonunun beş temel aşaması olduğunu düşünüyor:

  • Deneme Aşaması (2009-2010)

Bitcoin ile ilgili gerçek bir değerin olmadığı aşama. Bu aşamada geliştiriciler ve hacker’lar Bitcoin’in kaynak kodlarıyla oynuyorlardı. Bir alışveriş aracı olarak Bitcoin’in kullanımıyla ilgili denemeler yapılıyordu.

  • Erken Benimseyenler Aşaması (2011-2013)

Haber yayınlarıyla beraber yatırımcıların ve girişimcilerin ilgilerinin büyümeye başladığı aşama. Bu aşamada Bitcoin ile ilgili ilk şirketler (borsalar, ticari işletmeler, cüzdanlar vb.) ortaya çıktı. Yönetim zayıflığı sayesinde potansiyel yükseliş başladı.

  • Girişim Sermayesi Aşaması (2013-Günümüz)

Dünya çapında ün salmış girişim sermayelerinin Bitcoin şirketlerine yatırım yapmaya başladığı aşama. Burada karşılaştığımız yükselme, internetin ilk günlerindeki yükselişini geride bırakır nitelikte. Girişim sermayeleri, Bitcoin ile ilgili şirketlere 2013 yılında 90 milyon dolardan fazla ve 2014 yılında 300 milyon dolardan fazla kaynak sağladı.

  • Wall Street Aşaması (2015-?)

Kurumsal yatırımcıların, bankaların ve broker’ların Bitcoin’e para yatırmaya başladığı aşama. Artan fiyat ve hacim, perakende yatırımların izlediği kitlesel kabul için bir hızlandırıcı haline geldi.

  • Küresel Tüketici kabul Aşaması (?)

Eğer, şirketler yenilikleriyle tüketicilerin Bitcoin almasını, bulundurmasını ve harcamasını kolaylaştırırsa, hacmin büyümesi için büyük şirketler Bitcoin ödemesi kabul etmeye başlarsa ve bu gelişmelerle Bitcoin farkındalığı artmaya devam ederse beşinci aşamaya geçebiliriz.

Eğer Barry haklıysa, internet ticareti ve iletişimi nasıl değiştirdiyse Bitcoin de finans sektörü için böyle bir dönüşüm sağlayabilir. Bu dönüşümün yanında finans sektörünü büyük bir hıza ulaştırabilir.

Kaynak: Forbes

Kanıt Linki

http://proof.link/SgzoNWcuaf

Hash Değeri

520ad5d7577df29f77c02a009c187b44c305b4b33387f7b36fe03e4fed06298b

Transaction ID

b1f64f96a9f3c8291d82c08c4d0b54f67c24bb7bf38b7f0ad09b44fb803c4f4e

Transaction Doğrulama

https://chainz.cryptoid.info/ltc/İşbu haber/çeviri COINTURK Markası Sahibi “Blockchain Bilişim Teknolojileri Fin. Dan. ve Tic. A.Ş.” tarafından ilişkili içeriğinin varlığının gün, ay, yıl, saat olarak tespiti ve üçüncü kişilere karşı ispatı bakımından uluslararası koruma için Litecoin Blockchain’inde, Avrupa Birliği’nde eIDAS yasaları, Türkiye’de ise 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre nitelikli elektronik servis hizmet sağlayıcılar nezdinde zaman damgalanmıştır. İçeriği kullanımı ve lisans satın almak için : iletisim@coin-turk.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Litecoin Telif Koruması:

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.