X


Bitcoin ve Kripto Paralar Düşüyor: Kırmızı Tablonun Arkasındaki Etkenler Ne?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve altcoin’ler haftaya düşüşler başladı. Düşüşün arkasında yine Çin var gibi görünüyor. 
11:05
21 Haziran 2021

Kripto para birimleri yeni haftaya yeni bir düşüş eğilimi ile başladı. Grafiklere göre Bitcoin (BTC) ve altcoin’ler, hafta sonu başlattıkları düşüşleri hafta başında da devam ettiriyor. Bu düşüşler üzerinde özellikle Çin’den arka arkaya gelen negatif haberlerin etkisi olduğu görülüyor.

Çin’in BTC Üzerindeki Etkisi Sürüyor

Hafta sonu yaşanan düşüş ile 32.300 dolara kadar gerileyen lider kripto para birimi her ne kadar sonrasında 33.000 doların üzerine yükselerek toparlanmaya çalışsa da bu sabah Çin’den gelen yeni bir haber BTC fiyatının yeniden 33.000 doların altına gerilemesine sebep oldu.

Çin’in en büyük üçüncü bankası Agricultural Bank of China bugün yaptığı resmi bir açıklama ile hizmetlerinin Bitcoin gibi dijital para birimi işlemleri için kullanılmasını yasakladığını dile getirdi. Yapılan açıklamalara göre ilgili davranışlar tespit edildiğinde hesap işlemleri derhal durdurulacak, müşteri ilişkilerinin sonlandırılacak ve ilgili departmanlara rapor verilecek.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Güne 33.000 doların üzerinde başlayan Bitcoin bu haberler ile gerileme yaşadı ve fiyat yazının kaleme alındığı an itibari ile 32.960 dolar seviyesinde işlem görüyor. Analistlere göre 32.000 dolar hala Bitcoin fiyatı için önemli bir destek olarak kalmaya devam ediyor.

Altcoin’ler Bitcoin’i Takipte

Grafiklere göre altcoin’lerin de Bitcoin’i takip ettiği ve haftaya kırmızıda başladığı ifade edilebilir. Piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin konumunda yer alan Ethereum (ETH) son 24 saatte %8,6, Binance Coin (BNB) %5,6 ve Cardano (ADA) %5,4 düşüş yaşadı.

Bunların yanında Digital Currency Group CEO’su Barry Silbert da yaptığı son açıklamalarda yatırımcıları uyararak içinde bulunduğumuz haftanın riskli bir hafta olacağını dile getirmişti.

Dolayısıyla üst üste hafta başında gelen negatif haberlerin BTC fiyatını ve beraberinde altcoin fiyatlarını aşağı çektiği ifade edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar