X


Bitcoin ve Dice: Martingale – Paroli – d`Alembert ve Fibonacci Sistemleri Değerlendirmesi

14:48
29 Aralık 2015
Okuma Süresi: 5 Dakika

Bitcoin ile birlikte gelişen önemli online oyunlardan birisi de elbette “Dice” olmuştur. Farklı uygulamalar olmakla birlikte, genellikle 1`den 100`e kadar sayılar arasında seçilen bir sayının altı veya üstüne oynanan bir oyundur. İlk Dice oyunu 2012 yılından beri faaliyet gösteren Satoshi Dice‘dır. Ancak daha sonrasında bir çok Dice sitesi piyasaya sürülmüştür.

Şu an için en popüler olanları: Primedice – Rollin – Crypto-games olarak sayılabilir. Bunlar dışında, sadece Dice için açılmamış, fakat ödeme aracı olarak Bitcoin kabul eden online oyun sitelerinde de Dice oynamak mümkündür.

Dice oyunu sunan bu sitelerin hepsinde otomatik oyun modu bulunmaktadır. Bu modda oyuncular bilgisayar açık olduğu ve Bitcoin’leri yettiği sürece belirli bir strateji ile oynayabilirler. Örneğin kaybedilen elden sonraki elde oyuna verilen Bitcoin miktarı arttırılabilir veya kazanılan elden sonraki elde oyuna verilen Bitcoin miktarı azaltılabilir. Böylece oyuncular farklı stratejiler ile Bitcoin kazanabilme ihtimaline göre oyun oynayabilirler.

Bu tip oyunlar “Probably Fair” – “Adil İhtimal” sloganı ile çalışırlar ve site için sadece %1 gibi bir kazanma oranı belirlenmiştir. Örneğin 50 rakamı seçildiğinde gelecek sayının 50 üzeri olma olasılığı %49, aşağı olma olasılığı %50 olarak belirlenir. Yani temelde %99 lık bir “ihtimal” oranı belirlenir ve %1 lik oran sitenin olur. Diğer taraftan bu tip sitelerin iddiası, tüm ellerin onaylanabileceğini iddia etmesidir. Yani, oyuncular sitenin kullandığı algoritma ile her elin sonucunu kendileri de hesaplayabilir. Bunu yaparken bu tip siteler bir “client seed” – “oyuncu kodu” ve “server seed” –“server kodu” kullanırlar. Bu iki koda göre her el randomize olarak oynanır. Sonuç olarak her el yine bu kodlar kullanılarak sonrasında onaylanabilir.

Kasanın bu kadar adil olduğunu iddia ettiği bir sistemde,  o zaman kesin kazanılır yaklaşımı çok yapılmış ve denenmiştir. Bu denemelerde kullanılan yöntemlerin en temeli “Martingale” yöntemidir. Akabinde “Paroli”, “d`Alembert” ve “Fibonacci” yöntemleri sayılabilir.

Herkes tarafından en sık bilinen ve uygulanan Martingale yönteminde oyuncu, kaybedilen oyun sonrasında kayıp-kazanç oranına göre belirlenen oranda oyuna koyacağı miktarı arttırır. Genellikle %50 ihtimalli oyunlarda, oyuncunun kaybettiği el sonrasında oyuna koyacağı miktarı 2 katına çıkarması yöntemi kullanılmaktadır. Kazanma durumunda başlangıç miktarına döner.

Paroli yönteminde ise  Martingale sistemine ters olarak kazanılan her oyun sonrasında, kayıp-kazanç oranına göre belirlenen oranda oyuna koyacağı miktarı arttırır, kaybedilen oyunda başlangıç miktarına döner.

D`Alembert yöntemi ise esasında Martingale ve Paroli‘nin karışımıdır. Kaybedilen oyunda miktar arttırılır, kazanılan oyunda azaltılır. Böylece oynanan miktar sürekli olarak değişir ve bir baz miktar yoktur.

Fibonacci yöntemi ise adı üstünde Fibonacci sayıları ile oynanır. Kaybedilen oyun sonrasında Fibonacci dizindeki kat sayılar oranında miktar arttırılır. Örneğin; 1 birim oynandı. Kaybedildiğinde 1 birim daha oynanır. Sonrasında ikinci kayıpta 2 birim, üçüncü kayıpta 3 birim şeklinde ilerler. Fibonacci serisi (Xn+Xn-1) şeklinde ilerler. Örn. 1,1,2,3,5,8,13,21,34,55,89…

Sonuç olarak farklı stratejiler ile Dice oyunları oynanabilmektedir. Bu stratejilerin uygulanabilmesi için otomatik bot programları olmakla birlikte, Martingale, Paroli ve d`Alembert yöntemleri genellikle Dice oyunlarında sunulan otomatik oynama bölümlerinde kullanılabilecek yöntemlerdir. Bu yöntemler kullanılırken önemli olan ortaya konan toplam miktar ve her oyun için baz miktardır. İstatistiksel olarak çok yüksek bir meblağ ile oyuna girilir, ancak düşük bir baz belirlenir ise “adil ihtimal”li oyunlarda kazanç olabileceği düşünülür ve bu nedenle de Dice oyunlarında bir elde oynanabilecek maksimum miktar belirlenmiştir.

En kolay ve sık kullanılan Martingale örnek alalım. Diyelim ki 50 ve altı üzerine oynanıyor. Bu durumda kazanç oyun miktarı x 2 katı olacaktır. Diyelim ki baz miktarı 0.00000002 BTC olarak belirlendi. Her elde kazanma ihtimali %49, kazanmama ihtimali %51. Otomatik oyunlar genellikle saniyede 1 oyun oynatırlar. Bu durumda günde 60x60x24 hesabı ile 86.400 oyun, ayda 2.5 milyon oyun oynanabilir. Bu sayı önemli.

Kaybedilen her elde miktar 2 katına çıkartıldığını, kazanç durumunda baz miktara dönüleceği bir strateji kullanıldığı düşünelim. Bu durumda; temelde ardışık kayıp durumunda   ∑(2N-1+2N) miktarı kadar bakiyenin olması gerekir. Sonuç olarak ardışık 10. el kayıpta toplam oynanan 0,00002046 BTC, 20. el kayıpta 0,02097150 BTC, 30. el kayıpta 21,47483646 BTC gereklidir.

Ardışık kayıp ihtimali hesabında, 10 el ardışık kayıp için bu ihtimal bağımsız olay hesabı ile 110 / 210 = %0.098, 20 el ardışık kayıp için %0.00095, 30 el ardışık kayıp için %0.00000093 olur. Diğer bir ifade ile yaklaşık olarak 10 el ardışık kayıp ihtimali 10000`de 1, 20 el ardışık kayıp ihtimali 1.000.000`da 1, 30 el ardışık kayıp ihtimali ise 1.000.000.000`da 1 olarak hesaplanabilir. Buradan hareket ile 1 aylık oyun döngüsünde 10 el ardışık kayıp ihtimali 250 defa, 20 el ardışık kayıp ihtimali 2 defa gerçekleşebilir, 30 el ardışık kayıp ihtimali teorik olarak gerçekleşmez.  30 el ardışık kayıp ihtimalinin gerçekleşmesi için 1 milyar el oynanması gerekmekte olup, teorik olarak yaklaşık 32 yıl süresince hiç durmadan Dice oynanması gereklidir.

Ancak oynanan el bu 30 yıllık döngüde ne zaman gerçekleşeceği belli olmadığı için, oynanan döneme gelip, kalan 32 yıl boyunca hiç gelmeyebilir veya iki kez ard arda gelip, 64 yıl hiç gelmeyebilir. Diğer taraftan stratejiler optimize edilerek denenebilir.

crypto2 Prime roll in satoshidice1

 

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar