X


Kazakistan’ın İlk Bitcoin ATM’si açıldı

07:30
30 Aralık 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kazakistan’ın ilk BTM’si (Bitcoin ATM’si) başkent Almatı’da açıldı. Haber kaynakları ülkede ilk Bitcoin borsasının ve ulusal Bitcoin topluluğunun yakın gelecekte kurulabileceğini ifade ediyor.

BTM’nin başkent Almatı’nın en hareketli yerlerinden biri olan bir alışveriş merkezine kurulduğu belirtiliyor. Kurulan BTM aynı zamanda, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bir restoranda kurulan BTM’den sonra Orta Asya’daki ikinci BTM olma özelliğini taşıyor.

Almatı’daki BTM 7/24 hizmet veriyor ve her işlemde yüzde 5 işlem ücreti alıyor. İşlem yapabilmek için sms doğrulaması ve kullanıcıların kimlik bilgileri gerekiyor. BTM şimdilik tek yönlü işlem yapıyor ve yalnızca para yatırarak Bitcoin alınabiliyor.

BTM’yi kuran Bitcoin girişimcisi Kanat Amremov, Kazakistan’da Bitcoin’i yaygınlaştırmaya çalışıyor. Amradov ilk planda önümüzdeki aylarda Kazakistan ve diğer Orta Asya ülkelerine hizmet verecek bir Bitcoin borsası kurmayı planlıyor.

Bir taraftan Ukrayna ve Rusya’dan Bitcoin topluluklarıyla görüşen Amrenov, Bitcoin borsasının yanı sıra ülkede bir Bitcoin topluluğu kurmak için çalışmalarını sürdürüyor.

 

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar