reklamı kapat

Bitcoin Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Bitcoin (BTC) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
08:00
29 Nisan 2019

Bitcoin haftaya yükselişle başladı ancak hafta ortasında sert satış dalgasıyla karşılaşarak piyasada korku ortamı yarattı. Sert satışın ardından gelen alımlarla, hafta sonuna doğru bir toparlanma olduğunu ve bu korku ortamının bir miktar kaybolduğunu söyleyebiliriz. Haftalık bazdaki fiyat hareketine baktığımızda, Bitcoin’in 5315$ (Bitfinex) seviyesinden açılış, 5450$ seviyesinden kapanış yaparak %2,5 değer kazandığını görüyoruz. Bitcoin’in bu bu hareketi karşısında altcoinlerin durumu maalesef hiç iç açıcı olmadı. Bitcoin bu dalgalanmayı yaşarken altcoin piyasası bu hafta da kan kaybetmeye devam etti.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Bitcoin’in uzun vade grafiğinde geçtiğimiz hafta belirginleşen negatif uyumsuzluk ve ikili tepe oluşumları mevcuttu. Bu hafta başında alımların artması ile negatif uyumsuzluğun devam ettiğini ancak ikili tepe formasyon görünümünün kısmen de olsa bozulduğunu söyleyebiliriz. Grafikte dikkat çeken bir başka durum, E (5400$) seviyesinde ayılar ile boğalar arasında mücadelenin kızışmasıdır. Hafta başında yukarı kırılan E (5400$) seviyesi, hafta ortasında gelen satışlarla yeniden aşağı kırılsa da hafta sonuna gelindiğinde yeniden yukarı kırılmış ve bu seviye son iki barda destek olarak çalışmış. Grafiğin hacim tarafında bu bir miktar artış olduğunu görüyoruz.

Grafiğin kısa vade görünümünde; hafta ortasında gelen sert satışların, geçtiğimiz hafta çizdiğim kısa vade yükselen trendi T3’den tepki bulduğu görülüyor. E (5400$) seviyesinin hafta içerisindeki destek ve direnç olarak çalıştığı günleri daha belirgin olarak görüyoruz.

Üstel hareketli ortalamalarda (EMA); bu haftaki fiyat hareketi neticesinde EMA50, EMA200’ü yukarı kesmiş durumda. Hafta içerisindeki satışlarda ise EMA21 destek olarak çok iyi performans sergilemiş.

Teknik Grafiklere Dair Değerlendirmeler

Bitcoin bu hafta piyasayı şöyle bir salladı ve piyasanın nabzını yokladı. Düşüşün ardından yukarı hareket devam etti ve Bitcoin adına piyasa stabil hale geldi. Altcoinler için maalesef aynı şeyleri söyleyemeyeceğiz. Çünkü birçok altcoin BTC paritesinde yeni dip bölgesi gördü, yeni dip görmeyenler de ciddi değer kaybederek bir önceki dip seviyelerine yaklaştılar. Dolayısı ile bazı yatırımcılar BTC’nin bu yükselişinde altcoin yatırımlarından zarar yazmak durumunda kaldılar. İşte kripto para piyasası böyle arkadaşlar, sağlam psikoloji, sağlam bilgi, maksimum ilgi, güzel bir strateji ve biraz da şans gerektiriyor.

Bitcoin’deki teknik görünüme gelirsek: Mevcut durumda fiyat, E (5400$) seviyesinin üzerinde yer alıyor. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece yukarı hareketin devamının geleceğini düşünüyorum. Her ne kadar ikili tepe ve negatif uyumsuzluk görünümü devam etse de, hiçbir formasyon Piyasa Yapıcı (PY)’dan büyük değildir. PY’nin stratejisini hiçbir zaman net bilemesek de E (5400$) üzerinde 5900$D (6200$) seviyelerinin direnç olarak takip edilmesi uygun olacaktır. Bu aralık uzunca bir süre destek olarak çalıştığından dolayı, bir kere de yukarı kırılmasının mümkün olmadığını düşünüyorum. PY fiyatı baskılamayı tercih ederse E (5400$) seviyesi altında öncelikle T3, sonrasında F (4900$) seviyesi destek olarak gündeme gelecektir. Bu seviyelerle birlikte EMA21’in de destek olarak takip edilmesi aşağı yön için fikir verecektir. F (4900$) seviyesi altında görünümün daha da kötüye gideceğini değerlendiriyorum.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 29.04.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.