reklamı kapat

Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ethereum (ETH) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
08:30
29 Nisan 2019
  • Barış B.Barış B.

Ethereum bu hafta Bitcoin karşısında değer kaybetmeye devam etti. Bitcoin karşısındaki bu değer kaybı ETH/USD fiyatını aşağı çekti. Haftaya 170$ seviyesinden başlayan Ethereum, hafta içerisinde 148$ seviyelerine kadar geriledi. Hafta kapanışını ise 162$ seviyesinden yaparak %4,8 değer kaybetmiş oldu.

Önceki haftanın teknik gelişmeleri

Ethereum’un uzun vade grafiğinde L2 (192$) seviyesine ulaşılamamıştı. Piyasada oluşan satış baskısı ile fiyatın T1 trendine yöneldiğini görüyoruz. Ancak bu hafta T1 net olarak test edilmemiş. Grafiğin hacim tarafında bu hafta bir miktar artış olduğu görülüyor. RSI grafiğinde ise RSI değeri, orta bant olan 50 seviyesine gerilemiş durumda.

Grafiğe yakın plandan baktığımızda, pazartesi ve salı günlerinde 171$ seviyesinin üzerinde kalınmaya çalışıldığını görüyoruz. Ancak çarşamba günü gelen satış dalgası ile 171$ seviyesi aşağı kırılmış ve ETH 162$ seviyesini test etmiş. Perşembe günü satışların derinleşmesi ile 162$ seviyesi de aşağı kırılmış ve 152$ desteği test edilmiş. Cuma günü gelen alımlar fiyatı 152$ seviyesinden 162$ seviyesine kadar taşımış. Hafta sonu ise 162$ seviyesi üzerinde tutunma çabası olduğunu görüyoruz.

ETH/BTC grafiğinde, hafta başlangıcı 31900Sat seviyesinin desteğinde yapılmış. Altcoin piyasasındaki satış dalgasından ciddi bir şekilde etkilenen ETH, hafta başından itibaren düşüşe geçmiş. Bu düşüş ile birlikte 31900Sat seviyesi ve Y1 yükselen trendi maalesef aşağı yönlü kırılmış. Bu düşüş ile birlikte ETH/BTC fiyatı önceki dip bölgesi olan 29900Sat seviyesini test etmiş.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ethereum, altcoin piyasasındaki satış baskısından nasibini alarak haftayı değer kaybı ile sonlandırdı. Tabi bu değer kaybının asıl nedenini ETH/BTC paritesindeki düşüş oluşturuyor. Bu düşüş ETH/USD fiyatını da aşağı çekiyor. Peki her iki paritede de düşüş devam edecek mi?

Ethereum/Bitcoin paritesinde Y1 yükselen trendini takip ediyorduk. Y1 bu haftaki satış baskısı ile birlikte aşağı kırıldı ve Ethereum bir önceki dip bölgesini test etti. Bu durum tabloyu maalesef olumsuz hale getirdi. Tüm bu olumsuzluklar içinde Ethereum’un güçlü durması gerekiyor. Bunun için de öncelikli olarak 29900Sat seviyesinin üzerinde kalınması gerekiyor. Ethereum bu seviyenin üzerinde tutunabilirse yeniden 31900Sat ve 4 numaralı seviyeleri hedefleyecektir. 29900Sat seviyesinin altında yapılacak kapanışların baskıyı artıracağını değerlendiriyorum. Bu durumda 27400Sat seviyeleri destek olarak gündeme gelecektir.

Ethereum/Dolar paritesinde, T1 yükselen trendinin korunması halinde yukarı hareketin devam edeceğini ve L2 (192$) seviyesinin hedefleneceğini düşünüyorum. T1 altında ise satış baskısı daha da artacaktır. Burada iyi bir strateji kurmak için ETH/BTC ve BTC/USD paritelerini sıkı takip etmek gerektiğini düşünüyorum. Kısa vade görünüme göre ise 162$ desteği önem arz ediyor. Bu seviyenin üzerinde kalındığı sürece bir sonraki hedef yeniden 171$ seviyesi olacaktır. 162$ desteğinin altında ise 152$ seviyesini ve T1 yükselen trendinin takip ediyor olacağız.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 29.04.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.