Bitcoin’de Mt. Gox Kabusunda Yeni Ödeme Takvimi! Bu Tarihe Dikkat!

Binlerce Bitcoin'in (BTC) içeride kaldığı Mt. Gox'tan yapılacak ilk geri ödemeler için belirlenen tarih iki ay ileriye çekildi.
13:30
7 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

2014 yılında Japonya merkezli kripto para borsası Mt. Gox’a yapılan şüpheli bir saldırı, yaklaşık 850 bin Bitcoin‘in (BTC) kaybına neden olmuştu. O zamandan bu yana BTC’leri içeride kalan kripto para borsasının kullanıcıları varlıklarına kavuşacağı günü merakla beklerken borsadan yeni ödeme takvimi duyurusu geldi.

Yeni Ödeme Takvimi

Mt. Gox‘tan alacaklılara 6 Ocak’ta yapılan bildirimde, geri ödemelerinin ilk taksiti için son tarih olan 31 Temmuz’un 30 Eylül’e olarak değiştirildiği ve iki aylık bir gecikme olacağını belirtildi. Ödemelerin başlangıç tarihi de iki ay geriye çekildi ve 10 Mart olarak belirlendi. Buna ek olarak, banka hesabı ve kripto para cüzdanı bilgilerinin sağlanması için 10 Ocak olan son tarih de 10 Mart’a alındı.  Bu ertelemeyi Telegram’da bir sohbet mesajında ifade eden borsanın eski CEO’su Mark Karpeles, “Bilgilerin sağlanması için belirlenen son tarih ileri bir tarihe çekildi, çünkü çok sayıda insan henüz banka bilgilerini paylaşmadı” dedi.

Her alacaklıya bir temel ödeme yapılacak. Ayrıca, alacaklılar ya öncelikli olarak yapılacak bir toplu ödemeyi kabul edecekler ya da farklı bir meblağ ve daha sonra yapılacak bir ödemeyi kabul edecekler. Ödemeler itibari para, kripto para veya her ikisiyle de yapılabilecek. Ödemeler doğrudan alacaklıların banka hesabı veya kripto para borsası cüzdanlarına yapılacak.

Kraken’in Kararı Ödeme Takvimini Etkilemiş Olabilir

Kraken‘in Japonya’dan ayrılmasının alacaklıların veya yapılacak geri ödemelerin çoğunluğu üzerinde doğrudan bir etkisi olmayabilir, ancak kripto paraları itibari paraya dönüştürmek ve yerel bir banka hesabına çekmek isteyen Japon müşteriler için sorun olabilir.

Mt. Gox alacaklıları için ödeme takviminde yapılan değişikliğin Kraken’in bir kripto borsası olarak Japon pazarından çekilmesiyle bağlantılı olabileceğine dair bazı söylentiler söz konusu. Kraken, alacaklıların kripto para ödemelerini almak için kullanabilecekleri kripto para borsalarından biriydi. Ancak kripto para borsası, dünya genelinde yaptığı işten çıkarmaların ardından Ocak ayında Japon pazarından çıkmayı planladığını açıkladı.

Bazı alacaklılar, alacakları için kullanacakları kripto para borsalarını tam tespit etmelerini kolaylaştıracağını belirterek memnuniyetlerini ifade etti. Geçmişte bunu yapmakta zorluk çekiliyordu. Mt. Gox alacaklılarının Telegram mesajları bazı alacaklıların geri ödemeler için borsa olarak Kraken’i seçtiklerini, Kraken’in ülkeden çıkma kararını öğrendikten sonra ülkede faaliyet gösteren iki borsaya daha kaydolduklarını ama hesap doğrulama işlemlerinin devam ettiklerine dikkat çektiler.

Bu durumdaki bir kullanıcı “Hala her iki kripto para borsasının da KYC’mi doğrulamasını bekliyorum. Büyük olasılıkla 10 Ocak’taki son tarihini kaçıracaktım. Benim için tarihin uzatılması gerekliydi. Benim durumumda olmayan herkesten empati kurmasını bekliyorum.” dedi.

Bir kripto para borsası, kullanıcıların kripto paralar, NFT’ler ve itibari para birimleri karşılığında kripto para ticareti yapabileceği özel bir platformdur. Kripto para borsası, itibari paraların yanı sıra kripto paralar arasında da işlem yapmanın en popüler yoludur. Kripto para borsaları, çevrimiçi aracılık platformlarıyla aynı şekilde çalışırlar. Size Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin gibi coin’ler ve token ticareti yapmak için ihtiyacınız olan araçları sağlarlar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar