X


Bitcoin Madencilik Devinin Hisselerinde Rekor Düşüş!

Bitcoin (BTC) madencilik devi Canaan Creative'in hisse senetlerinde inanılmaz fiyat düşüşü.
11:00
14 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en büyük ikinci Bitcoin (BTC) madencilik devi ve donanım üreticisi olarak bilinen Canaan Creative, geçtiğimiz Kasım ayında ABD içerisinde gerçekleştirdiği ilk halka arzında (IPO), beklenen sermayenin çok altında bir seviyeye ulaşarak büyük bir hayal kırılığı yaratmıştı.

Daha önce Hong Kong Menkul Kıymet Borsası içerisinde benzer bir başvuru yapan ancak başvurusu onaylanmayan Canaan’ın ABD içerisindeki performansı sonrası hisse senetleri de rekor bir düşüş yaşadı. Kasım ayından bu yana yüzde 40 değer kaybı yaşayan IPO hisseleri, yatırımcılardan tepki çekmeye devam ediyor.

Firmanın hisse senedi fiyatı IPO’nun yapıldığı 21 Kasım tarihinde 13 dolara kadar çıkarken, bundan sonra yüzde 40 düşüş yaşayarak 5,25 dolara kadar geriledi. Aslında Canaan’ın IPO’sunun büyük bir hayal kırıklığı yaratmasının en olası sebebi firmanın en önemli destekçilerinden Credit Suisse’nin, IPO’dan bir hafta önce çekildiğini açıklaması oldu.

Konu ile yakından ilişkili kişilerin yaptığı açıklamada Credit Suisse’nin IPO hakkındaki en büyük endişesinin yeterli sermaye toplanıp toplanamayacağı olduğu belirtildi.

Canaan’ın En Büyük Rakibi de IPO Yapacak

Buna ek olarak Canaan’ın en büyük rakiplerinden olan Bitmain de ABD içerisinde Ekim ayı sonunda IPO başvurusu yaptı. Anonim kaynaklar Bitmain’in Alman bankacılık devi Deutsche Bank’ın desteğini aldığını vurgulamakta.  Bitmain’in 300 ile 500 milyon dolar arasında bir sermaye hedeflediği tahmin ediliyor.

Bitmain geçtiğimiz günlerde başka bir önemli haberle daha anıldı ve firmanın eski CEO’su Jihan Wu ”kendisini yeniden CEO ilan etti”.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar