X


Bitcoin Madencilerinin Geliri Yarı Yarıya Düşebilir!

Bitcoin Halving, madencileri riske mi atacak?
22:00
13 Nisan 2020

Bitcoin Cash ve Bitcoin SV Halving sonrası sıra lider kripto para birimi Bitcoin‘e (BTC) gelmiş gibi gözüküyor. Bitcoin’in blok ödülü yarılanmasının tahmini olarak 12 Mayıs tarihinde gerçekleşmesi bekleniyor ve yarılanma sonrasında 12,5 BTC yerine 6,25 BTC’lik blok ödülü verilecek. Bu da madencilerin gelirlerinde ciddi bir düşüşe neden olacaktır.

Bitcoin Madencileri Tehlikede Mi?

The Block tarafından yapılan araştırmaya göre, eğer Bitcoin fiyatı ve BTC ağındaki hash rate ve madencilik zorluğu gibi unsurlar aynı veya yakın kalırsa, madencilerin 13,4 milyon dolarlık günlük gelirleri yarı yarıya yani 6,7 milyon dolara kadar düşebilir. Madencilerin yaklaşık elektrik ücreti, cihaz ücreti ve diğer masrafları çıkartıldığında günlük olarak elde ettikleri gelirin yarı yarıya düşmesi ağda ciddi bir sıkıntı yaratabilir.

Bitcoin Cash‘in yaşadığı blok ödülü yarılanmasından sonra birçok madenci gelir düşüşünden dolayı başka ağlara ve özellikle Bitcoin ağına geçme kararı almıştı. Bitcoin için de benzer bir durumun yaşanması muhtemel olsa da Mati Greenspan konu hakkında yaptığı açıklamada bunun pek mümkün olmadığını vurguladı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Greenspan yaptığı açıklamada BCH ve BTC’nin yapılarının çok farklı olduğunu ve BCH’nin “bedava parayı” temsil ederken lider kripto para biriminin kısıtlı arzı ve dijital arz limitini temsil ettiğini vurguladı.

Yine de başka uzmanlar BTC Halving’in bir madenci savaşı başlatabileceğini düşünüyorlar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar