X

Bitcoin İçin En Büyük Tehdit Ne?

Kripto para dünyasının tanınan figürlerinden Cobra Bitcoin'e en çok zarar verebilecek şeyin kullanıcılar olduğunu ifade etti.
23:00
23 Nisan 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Birçok kripto para takipçisi Bitcoin’in gücünü kullanıcılardan aldığını düşünüyor ancak kullanıcılar aynı zamanda en büyük tehdit olabilir. En nihayetinde herkese açık bir ağ geniş kitlelerce benimsenebilir ya da bu kitleler Bitcoin’i felakete kavuşturabilir.

İçerik Rehberi

Bitcoin Kullanıcıları

Kripo para topluluğunun tanınan isimlerinden ve Bitcoin.org ve Bitcointalk.org ortaklarından Cobra Twitter üzerinden görüşlerini paylaştı:

İnsanlar Bitcoin’e en büyük tehdidin hükümetler ya da yazılımla ilgili zayıflıklar olduğunu düşünüyor, öyle değil. En büyük tehdit kullanıcılardır, insanoğlu ayrılığa, grupçuluğa eğilimlidir. Parçalanmış bir topluluk Bitcoin’i yok edebilir.

Hükümetler halen kripto paraları düzenlemenin farklı yollarını arıyor. Bazı ülkelerde Bitcoin yasaklanırken bazılarında vergi ve düzenleme çalışmaları devam ediyor. Ülkelerin en büyük endişelerinden biri kendi kontrolündeki fiat para birimlerinin yerini kripto paraların alması. Ayrıca geçmişte yazılım hatalarından dolayı birçok kripto paranın sorun yaşadığına şahit olduk, iyi geliştiricilere sahip projeler bu sorunların üzerinden gelmeyi başardı.

Cobra’nın görüşlerine katılmayanlar da var ancak elimizde yakın zamanda gerçekleşen Bitcoin SV vakası bulunuyor. Craig Wright ve Calvin Ayre BSV’ye herhangi başka bir etkenden daha çok zarar vermiş durumda. Bu durum ayrıca BSV topluluğunun kendi içerisinde de ayrılıklara neden oluyor. Satoshi olduğunu iddia eden Wright agresif tavırlar sergiledi ve sonucunda BSV en yüksek hacimli borsalardan Binance’in listesinden çıkarıldı. Topluluk geliştirme, faydalı olama, yaygınlaşma, çözüm üretme yerine Wright’ın iddialarını tartışır oldu.

Tabii ki her yatırımcının kendi ideolojisi ve değerleri bulunuyor. Bu yüzden herkesin ortak özelliği Bitcoin sahibi olmak olsa bile birçok topluluğun bulunması oldukça doğal. Bitcoin’in insanları birbirine bağlayan bir ağ olduğu söylenebilir. Bu bağ sonucunda etkileşimler faydalı ya da zararlı olabiliyor. Kişilerin gelişimlerin önüne geçmesi Bitcoin’in ilerleyişini yavaşlatıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar