X


Bitcoin ETF Başvurusu Yapan Şirket Açıklamada Bulundu: ETF Milyarları Piyasa Çekebilir

Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF) için SEC'e başvuruda bulunan şirketin yetkili ismi açıklamalarda bulundu.
09:00
11 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF) kripto para topluluğunda şimdiye dek birçok defa tartışıldı. Bitcoin ETF’lerini savunan isimler bu yatırım aracının piyasaya milyarlarca dolar değerinde yeni yatırım çekebileceğini ifade ediyor. Kripto para ETF’leri için mücadele eden sektör isimlerinden Gabor Gurbacs, ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonunun (SEC) bekleyen ETF başvurularına kripto para piyasasını düzenleme fırsatı gözüyle bakması gerektiğini ifade etti.

Gabor Gurbacs SEC’e çok konuşulan Bitcoin ETF başvurusunu yapan şirket VanEck’de Dijital Varlık Stratejisi müdürü olarak çalışıyor. Gurbacs’ın SEC’i hedef alan açıklamaları uzun bir süredir BTC ETF başvurusunu SEC’in kabul etmesi için mücadele veren VanEck’ye destek veriyor. Bilindiği üzere SEC şimdiye dek VanECK’nin başvurusuyla aşağı yukarı benzer özelliklere sahip dokuz farklı başvuruyu reddetmişti. Komisyon bu kararına piyasa manipülasyonu şüphesi ve kripto para piyasasındaki denetim sorunlarını gerekçe göstermişti.

VanEck’in Bitcoin ETF başvurusunun diğerlerine nazaran daha fazla konuşulmasının nedenleri arasında şirketin başvuruda yaptığı değişikler yer alıyor. Henüz gelişimini tamamlamamış kripto para sektörü halen düzenlemeler konusunda keskin çizgilere sahip olmasa da VanEck bu piyasada bir ETF başlatma konusunda iddialı görünüyor.

SEC VanEck’nin Bitcoin ETF’ini kabul ederse şirket hem düzenleme konusunda hem de sektördeki şirketler konusunda önemli bir kilometre taşını geride bırakacak. Böylesi bir gelişme kurumsal yatırımcıların kripto para alanına daha kolay bir şekilde dahil olmasını sağlayabilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar