X


Bitcoin Cash Son 1 Ay İçerisinde Yüzde 81’den Fazla Değer Kaybetti

Bitcoin Cash'in çatallanması sonucu BCH ABC ve BCH SV adlı iki kripto para birimi ortaya çıkmıştı.
19:00
7 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin Cash (BCH), 6 Kasım’dan bu yana bir ay içerisinde 81’den fazla değer kaybederek 638 dolardan 105 dolara kadar geriledi.

Kasım ayının ilk haftalarında Bitcoin Cash’de çatalanma yaklaşırken yatırımcılarda bir satın alma beklentisi oluşmuş ve Bitcoin Cash değer kazanmaya başlamıştı. Çünkü çatallanmanın oldukça zorlu geçmesi bekleniyordu. Çatallanma sonucunda da en az iki kripto para biriminin ortaya çıkacağı muhtemeldi bu nedenle yatırımcılar Bitcoin Cash satın almaya başladı.

Kripto para birimleri güvenlik açıklarını düzeltmek, ağa yeni özellikler eklemek için çatallanmaya gider. Çatallanma sonucunda eski ağdan bağımsız, yeni bir kripto para birimi ortaya çıkar. Ve orijinal kripto para birimine sahip olanlar yeni ortaya çıkan kripto para birimiyle ödüllendirilir. Geçtiğimiz günlerde Bitcoin Cash hard forkunda da BCH yatırımcıları, Bitcoin Satoshi Vision (BSV) adlı yeni ortaya çıkan kripto para birimiyle ödüllendirilmişti.

Çatallanma nedeniyle Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig S. Wright ile Bitcoin Jesus olarak bilinen Roger Ver arasında güç savaşları başlamıştı. Craig S. Wright topluluğa yönelik çok ciddi tehditler savurmuştu. Bunlar arasında Bitcoin Cash ağına yönelik %51 saldırısı düzenlemek ve Bitcoin’in fiyatını 1.000 dolara düşürmek gibi ciddi söylemler bulunuyordu. Craig S. Wright ile Roger Ver arasındaki güç savaşları ve popülist söylemler iki tarafa da bir yarar sağlamadı ancak kripto para piyasasına ve Bitcoin Cash’e olan güveni iyiden iyiye azalttı.

Çatallanmanın ardından ABD merkezli kripto para borsaları Kraken ve Coinbase BCH SV’yi desteklemeyeceklerini açıkladı. Kraken cephesinden yapılan açıklama şöyle:

Bitcoin SV, Kraken’in listeleme gereksinimlerini karşılamıyor. Bitcoin SV aşırı riskli bir yatırım olarak görülmeli. Yatırımcıların çok dikkatli olmasını gerektiren birçok nokta var.

Geçtiğimiz aydan bu yana Bitcoin Cash %81,6 değer kaybederken Bitcoin ise %42’lik bir düşüş yaşayarak 6.544 dolardan 3.700 dolara geriledi. Bu da demek oluyor ki Bitcoin Cash, Bitcoin’e nazaran iki kat daha büyük bir satış baskısına maruz kaldı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar