reklamı kapat

Bitcoin Cash Ethereum’a Göz Kırptı

13 Kasım 2017
  • Ömer UçarÖmer Uçar
Ethereum’un bir gün Bitcoin’i yerinden ederek en büyük piyasa değerine sahip kripto para olacağı konusu, insanlar tarafından uzun zamandır tartışılan bir konu olarak biliniyor. Ancak şu sıralar Bitcoin Cash, Ethereum’un ikincilik tahtına göz kırpıyor.

Olağanüstü gidişat

Bitcoin Cash bu haftasonu, 660 dolar civarından 2,446 dolara kadar yükselen fiyatıyla harika bir gidişat gösterdi. Üstelik bu fiyat artışı iki gün içerisinde gerçekleşti. Fiyatın Kore borsaları tarafından yönlendirildiği düşünülürken diğer küresel borsalar bunun aksini bildirdi.

Bitcoin blockchain’inden Ağustos ayında ayrılan alternatif kripto para Bitcoin Cash geçtiğimiz gün, online borsa takip platformu coinmarketcap verilerine göre 31 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştı. Ethereum’un piyasa değerinden fazla olan bu değer Bitcoin Cash’i bir süreliğine, piyasadaki en kıymetli ikinci kripto para haline getirdi. Ancak şu sıralar Ethereum’un yerini yeniden aldığını görüyoruz.

Bitcoin fiyatı

Bitcoin Cash fiyatındaki keskin artış, Bitcoin’in fiyatını olumsuz şekilde etkiledi. Blok kapasitelerinde artış yaparak Bitcoin işlemlerini daha iyi hale getirmeyi hedefleyen hard fork SegWit2x‘in iptal edilmesinden sonra, Bitcoin fiyatlarında istikrarlı bir düşüş trendinin yaşandığına şahit oluyoruz. SegWit2x’ten sonra yaşanabilecek çatallanmadan dolayı oluşacağı düşünülen yeni paraya sahip olma beklentisiyle bir çok insan Bitcoin satın almıştı. Piyasa gözlemcileri; SegWit2x hard fork’u gerçekleştiğinde/iptal edildiğinde, bu sıcak paranın birazının altcoinlere yöneleceğini beklerken Bitcoin Cash, bu paradan en çok faydalanan kripto para oldu.

Onaylanmamış işlemler Bitcoin’i rahatsız ediyor

SegWit2x’ten sonra çıkacağı düşünülen muhtemel yeni paranın cezbedici beklentisinin dışında, Bitcoin’e bela olan bir diğer problem ise biriken işlemlerin bir hayli fazla oluşu. 135,000 onaylanmamış işlemin bekletiliyor halde olduğu ifade edildi. Bu nedenle Bitcoin ağı durma seviyesine gelmiş gibi görünüyor. SegWit2x bir fark meydana getirecekti ancak fikir birliği sağlanamadığından askıya alındı. Aydınlatma ağı ya da diğerleri gibi ölçeklendirme yollarına acilen ihtiyaç duyulsa da bu çözümler yakın gelecekte uygulanamayacak. Tüm bu sorunların neticesinde Bitcoin Cash daha az sorunlu ve çekici hale geldi diyebiliriz.

İnsanlar en başından beri Bitcoin’e alternatif bir altcoin aradılar. Değeri Bitcoin’i geçen ve gelişmiş özellikleri olan bir altcoin. Şu sıralarda Bitcoin Cash, hızlı işlem onaylamarına olanak sağlaması ve düşük işlem ücretleri sunması gibi nedenlerle insanları ilgisini bir hayli çekmişe benziyor.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.