• BTC  :  41.345,37 ₺
 • ETH  :  3.571,36 ₺
 • BCH  :  5.759,86 ₺
 • XRP  :  4,34 ₺
 • BTC 41.345,37 ₺
 • ETH 3.571,36 ₺
 • BCH 5.759,86 ₺

SegWit2x Görüş Ayrılıkları Nedeniyle Askıya Alındı

9 Kasım 2017
 • Ömer UçarÖmer Uçar

Uzun zamandır süregelen tartışmalara sebep olan Bitcoin yazılım güncellemesi SegWit2x’in organizatörleri, hard fork yoluyla blok boyutlarını artırmaya yönelik girişimlerini askıya aldı.

Bitcoin startuplarından ve madencilik havuzlarından aldığı erken ve güçlü destekle bilinen, SegWit2x ya da kısaca “2x” olarak adlandırılan plan; 16 Kasım’da gerçekleşmesi beklenen 494,784 bloğundaki boyut artışı eylemini başlatacaktı. İlgililere göre projenin amacı, yazılım kurallarının doğası yüzünden hâlihazırda kısıtlanan Bitcoin’in işlem kapasitesini artırmaktı.

Askıya alma işlemi, Bitcoin cüzdan yazılımı sağlayıcısı BitGo’nun kurucu ortağı ve CEO’su Mike Belshe tarafından yazılan bir email duyuruldu. SegWit2x projesinin destekleyicilerinden birisi olan Bleshe, ölçeklendirme teklifinin yoluna devam edemeyecek kadar çok tartışmaya sebep olduğuna dikkatleri çekti.

Bitcoin dünyasını şaşırtan yerinden oynatan mailde bu konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Şu kesin ki sorunsuz bir boyut artırma işlemi için yeterli derecede fikir birliğine, ne yazık ki ulaşamadık. Buna (SegWit2x) devam etmek topluluğu bölebilir ve Bitcoin’in büyümesinde aksamaya neden olabilir. SegWit2x’in amacı, asla bunu gerçekleştirmek değildir. Yaklaşan 2MB güncellemesi ile ilgili planlarımızı daha uygun bir tarihe erteliyoruz.”

Açıklama, SegWit2x’i desteklediklerini Mayıs ayında düzenlenen bir toplantıda dile getiren; Xapo CEO’su Wences Casares, Bitmain kurucu ortağı Jihan Wu, Bloq CEO’su ve kurucu ortağı Jeff Garzik, Blockchain CEO’su ve kurucu ortağı Peter Smith ve Shapesshift CEO’su ve kurusu Erik Voorhees tarafından da imzalandı.

Ayrıca bu grup; toplulukta etkili bir mutabakata varılması durumunda blok boyutlarının artılacağını ummaya devam ettiklerini ifade etti.

BTC1 grubunda yaptığı açıklamalarda geliştirici Jeff Garzik konuyla ilgili olarak şu ifadelere dikkatleri çekti:

“Alternatif yazılım geliştirilmeye devam etseydi bu, Bitcoin cash, Litecoin ve diğer bitcoin türevi zincirleri destekleyebilirdi.”

Kaynak: Coindesk

loading...
 • alucardo
  3 ay önce

  Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Erteleme coinleri nasıl etkiler ? Yatırım amaçlı sormuyorum kesinlikle sadece piyasa bu tarz haberlere veya tam tersine nasıl tepki verir onu anlamaya çalışıyorum. Cevaplarsanız çok sevinirim.

  0