reklamı kapat
  • BTC  :  35.343,34 ₺
  • ETH  :  2.145,34 ₺
  • BCH  :  3.739,84 ₺
  • XRP  :  2,11 ₺
  • NGC  :  1,97 ₺
  • BTC 35.343,34
  • ETH 2.145,34
  • BCH 3.739,84

UPS Blockchain Konsorsiyumuna Katıldı

11 Kasım 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Dünyaca ünlü kargo şirketi UPS, taşımacılık ve kargoculuk sektörüne yönelik oluşturulmuş bir blockchain konsorsiyumuna katıldı.

İsmi ile müsemma “Blockchain’li Taşımacılık Birliği” BiTA’nın geçtiğimiz günlerde yayınladığı açıklamada UPS’in konsorsiyum içindeki rolünün ne olacağına dair ipuçları verildi. Açıklamaya göre şirket, kargo takibi yapan sistemler için blockchain standartları geliştirilmesine yardımcı olacak ve piyasada yer alan kargoculuk aktörleri ile diğer uygulamalar arasında yapılacak ödemelerin kolay bir şekilde işlenmesine yönelik çalışacak.

UPS şirketinde kurumsal bilişim mimarı ve inovasyonu direktörü olarak çalışan Linda Weakland, UPS’in, konsorsiyuma katılmasıyla birlikte araştırmayı planladığı olası kullanım durumlarına dair açıklamalarda bulundu. Mikrofonu Weakland’e uzatalım:

“Blockchain teknolojisi kargocular, taşıyıcılar, komisyoncular, tüketiciler, satıcılar ve diğer tedarik zinciri aktörleri arasındaki şeffaflığı ve verimliliği artırabilme potansiyeline sahip.”

Yapılan tüm bu açıklamalar bize blockchain teknolojisinin şirketin hizmetleri arasında kendine nasıl bir yer bulacağını aşağı yukarı gösteriyor. Blockchain standartları geliştirecek UPS’in açıklamasında “tüketicilerin küresel ticaret ve finansa katılımını artıracak lojistik stratejilerinin destekleneceği” ifade edildi.

Açıklamanın devamında verilen bilgilere göre kargo şirketi, blockchain teknolojisinin gümrük müşavirliği sektöründe nasıl kullanılabileceğine dair çalışmalara çoktan başlamış. Gelişmeler aslında çok önemli bir şeyi gösteriyor: Ekonominin dinamikleri ve şirketlerin işleyişi büyük bir hızla değişiyor. Şirketler kağıt israfı işlemleri bir kenara bırakıp, kullanıcılarının ve üçüncü parti şirketlerin rahatlıkla kullanabileceği daha verimli ve paylaşımlı platformlar geliştiriyor.

BiTA konsorsiyumunun kurucularından Craig Fuller, düzenlenen basın toplantısında taşıyıcılık konsorsiyumunu esasında böyle standartlar geliştirilmesine katkıda bulunma hedefiyle kurduklarını birinci ağızdan izah etmişti. Konsorsiyumun bundan sonra yürüteceği faaliyetler piyasada merakla takip ediliyor.

Kaynak: Coindesk

loading...