reklamı kapat

ABD Maliye Bakanlığı: Bitcoin’i “Dikkatle” Takip Ediyoruz

14:15
11 Kasım 2017
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Birleşik Devletler Maliye Bakanı Steven Mnuchin federal hükümetin, dark web piyasalarındaki yasadışı Bitcoin kullanımlarını dikkate aldığını ifade etti.

Yahoo Finance ile yaptığı bir röportajda Mnuchin; Bitcoin’in Maliye Bakanlığı’nın radarında olduğunu ve “fonların yasadışı transferleri” için kullanılmadığını garanti etmeye yönelik doğru yaklaşımın ne olduğu hakkında fikir edinebilmek için, kendisinin de dünya genelindeki düzenleyiciler ile irtibat halinde olduğunu belirtti.

Mnuchin konuyla ilgili şu ifadeleri kaydetti:

“Bu, dikkatle gözden geçirdiğimiz bir şey ve bunu yapmaya devam edeceğiz. İlk ve en önemli konu; insanların Bitcoin’i yasadışı faaliyetler için kullanamadıkları hakkında emin olmak. Esasında Bitcoin ile finanse edilen bir dark web’in olmamasını güvence altına almak istiyoruz. Bizim şimdiki endişemiz bu yöndedir.”

Steven Mnuchin bakanlığın; kripto paralar için resmi bir mevkinin ya da yeni oluşan bu varlığa getirilecek yeni düzenlemeler için resmi bir tarihin açıklamamasına rağmen, Bitcoin kullanımını aktif bir şekilde inceleyen çalışma grupları kurduğuna vurgu yaptı.

Ayrıca şu ifadelerini vurgulu bir şekilde yineledi:

“Bitcoin, dikkatli bir şekilde seyretmeye devam edeceğimiz bir şeydir.”

Maliye Bakanlığı, kripto para piyasalarını düzenlemede daha aktif rol almaya başlayan Birleşik Devletler sınırlarındaki bir çok düzenleyici devlet dairesinden bir tanesi olarak biliniyor. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz günlerde, birçoğu federal menkul kıymetler kurallarını ihlal eden ICO’lar hakkındaki endişelerini oldukça açık bir dille ifade etmişti. SEC, tokenlerin gelecekte birer menkul kıymet olarak belirlenmeleri durumunda, ICO’lar ile ilgili varlıkların bazı durumlarda yasaları ihlal edeceğine işaret etmişti.

Öte yandan bu yıl Bitcoin çevrelerinin heyecanla şahit oldukları göz kamaştıran Bitcoin’in fiyat serüveni, pek çok insanın vergi beyanlarında kripto paralarla ilgili yatırım gelirlerini rapor ettiğini iddia eden Devlet Gelir İdaresi’nin dikkatini çekti. Bu yılın başlarında yayınlanan bir rapora göre devlet kurumu bir blockchain izleme firmasına, Bitcoin vergi hilelerini izlemeleri için binlerce dolar değerinde ödeme yaptı. Ayrıca Devlet Gelir İdaresi, Bitcoin vergi hilelerini kovuşturabilmek amacıyla müşterilerinin kayıtlarını teslim etmesi için, Bitcoin borsası Coinbase’i mahkemeye vermişti.

Kaynak: Crytocoinsnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.