reklamı kapat
  • BTC  :  41.696,86 ₺
  • ETH  :  3.651,61 ₺
  • BCH  :  5.817,47 ₺
  • XRP  :  4,51 ₺
  • BTC 41.696,86 ₺
  • ETH 3.651,61 ₺
  • BCH 5.817,47 ₺

Kıbrıs Menkul Kıymetler Ve Borsalar Komisyonundan Dev Blockchain Hamlesi

12 Kasım 2017
  • 10 okunma
  • Serhat AntSerhat Ant

Kıbrıs Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu CySEC, kullanmakta olduğu elektronik ödeme sistemine blockchain’i (diğer adıyla dağıtımlı defter teknolojisini –DLT– ) entegre etmeyi planladığını açıkladı.

Ülkede finansal düzenleyici işlevi gören kurum, geliştirilecek blockchain mekanizması üzerinde işbirliği yapmak üzere BARAC (Blockchain Temelli Algoritmik Düzenleme ve Uyumluluk Kurumu) ile partnerlik anlaşması imzaladı. Kurumun sözleşme imzaladığı BARAC tarafından yapılan basın açıklamasında dağıtımlı defter teknolojisinin üst düzey verimlilik ve güvenlik ile işlemlerde tekrarların ortadan kaldırılması gibi avantajlarına değinildi.

“Dağıtımlı defter teknolojilerinin (blockchain) finansal sektöre pek çok katkısı olabilir. Artan verimlilik ve güvenlik, işlemlerde hatalı tekrarların ortadan kaldırılması, uyumluluk sorununun en basite indirgenmesi, işlem hızında meydana gelen artış, şeffaflık, doğrulanabilirlik, gizlilik ve anonimliği bunlara örnek verebiliriz.”

Komisyondan blockchain ve ICO’lara destek

CySEC’in aynı zamanda Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Birliği ESMA üyesi olarak birçok uluslararası araştırma projesine katıldığı ve blockchain’i derinlemesine araştırmak için projeler geliştirdiği biliniyor. Komisyon direktörü Demetra Kalogirou, yaptığı açıklamalarda blockchain ve ICO’lar hakkında oldukça pozitif bir tutum takınıyor.

“ICO’ları start-up şirketlerin kendilerini finanse etmek için küçük miktarda yatırımlar toplayabileceği bir mecra olarak görüyoruz. 2018 yılı içerisindeki çalışmalarımızda bu alana öncelik vereceğiz.”

Kıbrıs ICO ve blockchain merkezi olabilir mi?

Komisyonun elektronik ödeme sisteminde blockchain’i kullanmaya başlamasıyla birlikte ülkedeki yatırımcıların daha hızlı işlemler, azalan masraflar ve ödemelerde şeffaflığın artırılması gibi çeşitli avantajlara sahip olacağı su götürmez bir gerçek. Bununla birlikte ülkenin adı uluslararası arenada daha fazla zikredilir oldu. Kıbrıs’ta geliştirilen ve başarıyla uygulanan çeşitli blockchain projelerinin ülkeyi yakın zamanda finansal teknoloji şirketleri için bir cazibe merkezi haline getirebileceği düşünülüyor.

Kaynak: Cointelegraph

ETİKETLER
loading...