• BTC  :  41.345,37 ₺
  • ETH  :  3.571,36 ₺
  • BCH  :  5.759,86 ₺
  • XRP  :  4,34 ₺
  • BTC 41.345,37 ₺
  • ETH 3.571,36 ₺
  • BCH 5.759,86 ₺

SEC’ten ICO Dolandırıcılığı Açıklaması

29 Ekim 2017
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Birleşik Devletler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC’in yeni siber bölümü, ICO’lar hakkındaki etkileyici konuşmalarına bir yenisini eklemişe benziyor.

Perşembe günü düzenlenen Menkul Kıymetler Yürütme Forum’unda konuşan SEC Yürütme Bölümü müdür yardımcısı Stephanie Avakian, yeni kurulan bölüm hakkında geniş bilgiler veren bir konuşma gerçekleştirme şansına sahip oldu. Bu konuşmada Avakian, startup projelerinin fon edinmek amacıyla özel kripto paraları kullandıkları süreç olan token satışları üzerinde yoğun bir şekilde durdu.

İlk kez geçen ayın sonlarında duyurulan siber bölümün, özellikle bitcoin gibi kripto paraların kullanıldığı ve “dark web kullanılarak gerçekleştirilmiş kötüye kullanımlara” odaklanacağı açıklandı.

Bu açıklamayla paralel bir şekilde Stephanie Avakian da bölümün, siber suçlar üzerine uzman olan düzenleyici kurulu sağlamlaştırmak için oluşturulduğunu ve bu birimin blockchain teknolojisine özellikle de ICO’lara odaklandığını kamuoyuyla paylaştı.

Blockchain teknolojisi; esasında kanunlara uygun bir şekilde fon toplamak için kullanılırken, bu benzersiz yöntem aynı zamanda suistimal de edilebiliyor.

Stephanie Avakian bu durumla ilgili şu ifadeleri kaydetti:

“Sermaye toplamanın kanunlara uygun olan onca yöntemi arasından en popüler olan yöntemin, dolandırıcı faaliyetlere oldukça imkan tanıyan sanal paralar ve blockchain teknolojisi ile ilgili yöntem olduğunu görüyoruz.”

Ayrıca Avakian dijital tokenlerin; Birleşik Devletler kanunları altında güvence altına alınmış menkul kıymetlerin değerlendirildikleri gibi değerlendirileceğini ifade eden, daha önceleri açıklanmış bir SEC raporuna işaret etti. Daha sonra ise blockchain teknolojisinin “istikrarlı ve düşünceli bir yaklaşıma” ihtiyaç duyduğunu ifadelerine ekledi.

Stephanie Avakian’ın bu konuyla ilgili ifadeleri ise şu şekilde:

“Bize göre ICO’ların siber bölüm dahilinde değerlendirilmesi için kalıcı bir yapı oluşturulması, bu alandaki yatırımcıların ve piyasanın bütünlüğünün sürekli bir şekilde korunmasını güvence altına alarak sağlamış oluyor.”

Kaynak: Coindesk

loading...