reklamı kapat
  • BTC  :  36.076,54 ₺
  • ETH  :  2.454,31 ₺
  • BCH  :  4.648,09 ₺
  • XRP  :  3,50 ₺
  • NGC  :  2,55 ₺
  • BTC 36.076,54
  • ETH 2.454,31
  • BCH 4.648,09

Blockchain Geleneksel Sistemlerin Yerini Devralıyor

28 Ekim 2017
  • Ömer UçarÖmer Uçar
crowd
Blockchain teknolojisi, piyasaya sürülen çok sayıda yeni teknoloji uygulama aracılığıyla işletmelerde yaygın bir şekilde kullanılır hale geliyor. Geçmişten gelen sistemlerdeki karmaşık işlemler ve aynı sonuçları ortaya koyan Blockchain teknolojisinin nispeten daha basit olması gibi nedenlerle şirketlerin, gelişmekte olan bu alana yöneldiği görünüyor.

Sözleşmeler için Blockchain

Akıllı kontratların ortaya çıkışı; ziyadesiyle uzun süren yorucu süreçler olmadan B2B (işletmeden işletmeye) sözleşmelerinin düzenlenmesi, onaylanması ve çalışmaya başlaması için imkan sağlıyor. Akıllı kontratlar işletmelere, tek bir kaynaktan basit bir wifi bağlantısıyla, benzerine zor erişilecek bir çok olanak sunuyor.

Akıllı kontratların yükselişi, uzman Blockchain programcılarına olan talebi de bir hayli artırdı. Çeşitli iş bulma platformlarında bu alan ile ilgili görülen patlama bu düşünceyi kanıtlar nitelikte.

Verimlilik için Blockchain

Blockchain teknolojisinin temelinde kuruluş ilkesi olan şeffaflık yatıyor. Dağıtımlı defter teknolojisinde olduğu gibi bu temel prensip, platformu kullanmak isteyen işletmelere benzersiz verimlilik oranları sunuyor.

Şeffaflık, işletmelerdeki fatura ve hesap ihtiyaçlarını ortadan kaldırıyor ve masrafları bir hayli aşağıya çekiyor. Blockchain teknolojisinin güvenliğiyle sağlanan tam şeffaflık, işletmelerdeki yolsuzlukları adeta ortadan kaldırıyor.

Online platform trade.io CEO’su Jim Preissler konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Blockchain’in işletmelere etkili bir şekilde entegre edilmesinin değerini ve artan potansiyelini anlıyoruz. Şeffatlık ve verimlilik gibi Blockchain teknolojilerinin altında yatan temel ilkeler, piyasalar ve işletmeler için masrafların azaltılmasına ve demokratikleşmenin artırılmasına katkıda bulunacaktır.”

Ödemeler için Blockchain

İşletmeden işletmeye (B2B) ödeme platformları bir çok şey gerektirebiliyor ve gerçekleşmesi bir hayli zaman alabiliyor. Blockchain teknolojisiyle şirketler, geçmişten gelen sistemlerin getirdiği güçlükler olmadan ve tüm zorunlu yasal gereklilikler sağlanarak, çok daha hızlı ve güvenli ödeme imkanlarına kavuşuyor.

Blockchain teknolojisine bu geçiş şüphesiz ki kolay olmayacak. Ancak dağıtımlı ödeme platformunun, pazardaki hak ettiği yere ulaşmasının kaçınılmaz olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Kaynak: Cointelegraph

loading...