reklamı kapat
  • BTC  :  35.989,77 ₺
  • ETH  :  2.441,96 ₺
  • BCH  :  4.633,46 ₺
  • XRP  :  3,48 ₺
  • NGC  :  2,55 ₺
  • BTC 35.989,77
  • ETH 2.441,96
  • BCH 4.633,46

Avukatlık Ofisleri Olası Siber Saldırılar İçin Bitcoin Cüzdanı Ediniyor

28 Ekim 2017
  • Ömer UçarÖmer Uçar
crowd

Dünya genelindeki şirketleri tehdit eden fidye yazılımı ransomware saldırılarının artmasıyla birlikte avukatlık ofisleri, daha “uygun” güvenlik önlemleri alıyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda bir çok şirket ve işletme ransomware, casus yazılım ve diğer saldırılardan olumsuz şekilde etkilendi. Bu yıl bilgisayar korsanları bir çok devlet kuruluşuna ve çeşitli büyük kurumlara yaptıkları saldırıları başarıyla tamamladılar. 2017 Mayıs ayında hackerlar, “WannaCry” adlı gelişmiş bir casus yazılımı yüz binlerce bilgisayara sızdırmayı başardılar. Siber güvenlik uzmanlarına göre dünya genelindeki 300,000’nin üzerinde bilgisayar bu yazılımdan etkilendi. Saldırılardan en çok etkilenen ülkeler Rusya, Tayvan ve Ukrayna olsa da saldırı, batı ülkelerini de bir hayli etkiledi.

Büyük Alman bankası Deutsche Bank da WannaCry’ın kurbanı olmuştu. İngiliz Ulusal Sağlık Servisi bu saldırıdan en çok etkilenen kurumlar arasındaydı.

WannaCry bilgisayarlara, şifre çalma saldırılarıyla ve kullanıcıların indirdikleri casus dosyalarla sızıyor. Gelişmiş ransomware yazılımı, sızdığı bilgisayarın hard diskini ve bütün dosyalarını şifreliyor. Daha sonra bilgisayar sahibinden, dosyalara yeniden ulaşabilmesi için Bitcoin türünde bir fidye talep ediyor. Bilgi teknolojileri uzmanları kullanıcıları fidyeyi ödememeleri için uyarıyor. Çünkü fidyenin ödenmesinden sonra hard diskin açılacağını güvence altına alan hiçbir şey bulunmuyor.

En kötüsü için hazırlanıp en iyisini ummak

Dikkat çeken WannaCry saldırısından sonra çoğu kurum ve devlet dairesi, siber güvenlik altyapılarını geliştirmek için büyük adımlar attı. Business Insider dergisinde geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir makaleye göre çeşitli avukatlık ofisleri böylesi saldırılara önceden Bitcoin cüzdanı edinerek hazırlanıyor.

Prestijli hukuk bürosu LogicForce’ bilgi teknolojileri ve siber güvenlik bölümü başkanı John Sweeny şirketinin, ransomware kurbanı olunması ihtimali üzerine yakında bir Bitcoin cüzdanı edineceğini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak Sweeny şu ifadeleri kaydetti:

“IP adresleri ve şirket bilgileri oldukça değerli olan müvekkillerle çalışan ofislere sızmak için bir hayli gelişmiş saldırıların gerçekleşeceğini düşünüyoruz.”

Bilgi teknolojileri uzmanları büyük kurumlara ve devlet dairelerine, siber güvenlik alanına daha fazla yatırım yapmalarını ve ağlarına kurdukları yazılımlar hakkında daha dikkatli olmalarını tavsiye ediyor.

Kaynak: Bitcoinist

loading...