reklamı kapat
  • BTC  :  35.347,63 ₺
  • ETH  :  2.145,97 ₺
  • BCH  :  3.738,76 ₺
  • XRP  :  2,11 ₺
  • NGC  :  1,96 ₺
  • BTC 35.347,63
  • ETH 2.145,97
  • BCH 3.738,76

Bitcoin Cash’den %60’lık Çakılma

14 Kasım 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Bitcoin Cash’in yaptığı inanılmaz çıkışı dün CoinTürk okurlarıyla paylaşmıştık. Bitcoin gündeminin karışık olmasından yararlanan BCH, kısa süre içinde 600 dolar seviyelerinden 2446 dolara kadar tırmanmıştı. Dün itibariyle bitcoin tekrar yükselişe geçerken, Bitcoin Cash’de yüzde 60’a varan kayıplar gözlendi.

“Çakılma” olarak nitelendirebileceğimiz türden büyük bir düşüş yaşayan BCH, haberin yayına hazırladığı sırada 1200 dolar seviyelerinden işlem görüyordu. 5700 bandına kadar inen bitcoin ise tekrar harekete geçti ve 6700 dolar seviyelerine tırmandı.

SegWit2x hard fork planının tamamen rafa kalkması ve Bitcoin Classic ekibinin kepenkleri indirdiklerini açıklamasıyla BCH bir anda tekrar bitcoin’in en büyük rakibi oldu. Hızlı yükseliş BCH camiasında büyük bir sevinçle karşılandı. Öte yandan Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Twitter üzerinden BCH’nin başındaki isimler Roger Ver ve Jihan Wu’yu tebrik etti. Bir kullanıcının “Bitcoin’in hakimiyetinin kırılmasıyla birlikte yeni bir çeşitlilik çağına giriyoruz” yorumuna karşılık Buterin, “Kriptolara güvenmemin başlıca sebebi farklı şeyler deneyen birçok farklı ekibin olması” şeklinde görüş belirtti.

Madalyonun öbür yüzünün bize gösterdiği ise BCH’ye getirilen eleştiriler. BCH ekibi bitcoin’i geliştirmek için yola çıktıkları konusunda ısrarcı olsa da BTC’nin merkezsiz oluşuna karşılık BCH’nin ‘kurumsal’ yapısına sık sık vurgu yapılıyor.

Hatta BCH’nin CEO’sunun olduğunu dahi söyleyebiliriz. Rick Falkvinge isimli CEO’nun BCH’nin yapısına yönelik yaptığı yazılı açıklamada yer alan şu ifadeler oldukça dikkat çekici:

“İnsanların her belgeyi yanlış bir şekilde resmi olarak nitelediği, uydurma başlıklara sahip bu deorganizasyonun CEO’su olarak sosyal anlaşmazlıkları iki sebepten ötürü oylamayla çözemeyeceğimizi düşünüyorum: İlk olarak, kimin oy verebileceğini belirleyecek bir seçmen sınırı yok. Ki bu, kazananın gerçek bir argümanla değil de hileyle seçim kazandığı bir senaryoya gebe. Bunun haricinde, zaten oylama yapmak istemiyoruz.”

Kaynak: Cointelegraph

ETİKETLER
loading...