X


Bitcoin (BTC) Fiyatını 29.000 Dolara Kadar Çeken 3 Sebep

Bitcoin fiyatının sert düşüşünün sebebi ne?
20:10
27 Ocak 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) kısa süre önce 42.000 dolara kadar çıktıktan sonra tahmin edildiği gibi düşüş trendine girdi. Ara ara yükselişe geçen BTC buna rağmen genellikle haftanın tek bir gününde yaşadığı düşüş ile tam olarak geriye saymakta. Peki Bitcoin fiyatının böylesine sert düşmesinin arkasındaki sebep veya sebepler neler?

Bitcoin Fiyatının Düşüşünün Arkasındaki Sebepler

BTC/USD işlem çifti son 24 saat içerisinde %5 düşüş yaşayarak yeniden 30.000 dolar altına indi. 29.150 dolara kadar gerileyen BTC’nin bu düşüşü beklenmeyen bir gelişme olarak yorumlanmakta. Bitcoin’in düşüşünün arkasında kesin bir sebep olmasa da bunun üç olası olaydan kaynaklanmış olabileceği düşünülüyor.

BTC

BTC fiyatını düşüşe götüren ilk sebep ABD Dolarının gidişatı olarak ifade edilebilir. ABD Dolar Endeksi (DXY) birkaç saat önce diğer önde gelen para birimlerine karşı yükselişe geçti ve yeniden 90.88 seviyesini gördü. Bunun 21 Aralık tarihinden beri görülmeyen bir seviye olduğunu söylemek gerekiyor. BTC fiyatı da ABD dolarının iyi performansı karşısında düşüş yaşadı.

Coinbase Balinaları Tam Tersi Yöne Yüzüyor

Önemli bir diğer sebep ise Coinbase üzerindeki kripto para balinalarının baskıyı arttırmaları gibi gözüküyor. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju konu hakkında yayınladığı gönderisinde balinaların satışlara hız verdiğini belirtti. Tam da Young Ju’nun açıklama yapmasından sonra BTC fiyatında rt bir düşüş yaşadı.

Coinbase’deki balinaların alımları BTC fiyatına yükseliş getiren temel faktör olarak görülüyordu. Şimdi aynı balinaların satış yapması ise BTC için düşüşü getirdi. Son olarak GameStop hisseleri ve buna benzer diğer hisselerdeki yükseliş de BTC yatırımcılarını farklı yöne çekmiş olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar