X


Bitcoin (BTC) 13 Yaşında!

Bundan tam olarak 13 yıl önce 3 Ocak 2009’da Bitcoin’in (BTC) yaratıcısı Satoshi Nakamoto, genesis bloğu çıkardı. 
13:34
3 Ocak 2022

Bundan 13 yıl önce 3 Ocak 2009’da Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, genesis bloğu çıkardı ve ilk kez 50 BTC’lik ödül ile lider kripto para birimi deyim yerindeyse gözlerini açmış oldu. Görünüşe göre Bitcoin 13. yaşını, hashrate’de yeni bir rekor ile kutluyor.

İyi ki Doğdun Bitcoin

Aktif madencilerin sayısına bağlı olarak ağın gücüyle bağlantılı olan Bitcoin hash oranı, Çin’in madenciliği yasaklamasından sonra geçici bir düşüş yaşamıştı. Bu geri çekilme sırasında ahsh oranı 58.46 EH/s’ye kadar düştü. Günümüzde elde edilen verilere bakıldığında ise Bitcoin’in hash oranının  207,53 exahash (EH/s) değerine  ulaştığı ve rekora imza attığı görülüyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Yazının yayına hazırlandığı sırada ise Bitcoin ağ hash oranı, tüm zamanların en yüksek seviyesinden %8,14 düşüşle 190,64 EH/s’de bulunuyor.

Bitcoin Yatırımları Artıyor

On-chain analist Willy Woo’nun açıkladığı gibi, özel şirketlerin BTC varlıkları geçen yıl önemli ölçüde arttı. Örneğin; Michael Saylor’un başında bulunduğu MicroStrategy sadece Aralık ayında 94 milyon dolar değerinde 1.914 adet Bitcoin satın aldı.

Dolayısıyla aslında 13 yıl gibi kısa bir sürede Bitcoin hem fiyat açısından hem benimsenme açısında hem de kurumsal yatırımlar açısından büyük bir ilerleme kaydetti. İnsanlara enflasyondan korunma için farklı bir bakış açısı sunan Bitcoin, bundan tam 13 yıl önce aramıza katıldı. İyi ki doğdun Bitcoin!

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar