Bitcoin ATM’leri Giderek Yaygınlaşıyor

10:12
14 Aralık 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Katalan şirket Bitchain İspanya-Fransa sınırındaki La Jonquera şehrinde yeni bir Bitcoin ATM’sini (BTM) kullanıma açıyor.

Gran Jonquera ticaret merkezine kurulan BTM’nin yalnızca Bitcoin kullanan bölge halkına değil; sınırdan gelen müşterilere de hizmet vermesi amaçlanıyor.

Yeni açılan BTM’nin Bitchain’in işlettiği altıncı Bitcoin ATM’si olduğu belirtiliyor. Şirketin daha önce kullanıma açtığı beş BTM’den ikisi Barcelona’da; diğerleri Hospitalet de Llobregat, Madrid ve Atina’da bulunuyor. Atina’daki BTM’den işlem başına 1000 Euro’ya kadar para çekimi yapılabildiği açıklanmış; Yunan hükumetinin kriz dönemindeki kısıtlamalarına rağmen Temmuz ayındaki açılış gününde 25’ten fazla işlemin yapıldığına dair söylentiler çıkmış ve bu olay uluslararası medyada 35 haber ajansına haber olacak kadar büyük ilgi görmüştü.

Barcelona’da Plaza España’daki metro ve tren istasyonunda kurulan BTM’nin açılışı ise şirketin blogunda “Bitchain için tarihi bir gün” olarak nitelenmişti. Bu aynı zamanda Bitchain’in halka açık alanda kurduğu ilk BTM idi.

Katalunya son birkaç yılda İspanya’daki Bitcoin faaliyetlerinde öne çıkıyor. Örneğin Barselona’daki Pompeu Fabra Üniversitesi BTM kuran ilk üniversite unvanını elinde bulunduruyor. Ek olarak üniversite ile Barselona Bitcoin Topluluğu Ekim ayında başlattıkları ortak program çerçevesinde kripto para workshop’ları düzenliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar