Bitcoin 3 Yıl Önce Bu Tarihlerde Daha Önce Görülmemiş Bir Düşüş Yaşamıştı: BTC Yorumları

Mart 2020, Aralık 2018'den bu yana sağlam bir boğa piyasası olan yakın döngü seviyelerine bir geri dönüşü işaret etti.
16:34
17 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin, 50.000 dolarına altında işlem görürken boğa piyasası üçüncü yılına girdi. Üç yıllık süreçte Bitcoin %2.125 artış ile büyük bir performans ortaya koydu. BTC/USD, 18 ay öncesinde göre bile daha yüksek bir büyüklük sırası olmaya devam eiyor.

Tarihi Düşüş Hareketi

Mart 2020, Aralık 2018’den bu yana sağlam bir boğa piyasası olan yakın döngü seviyelerine bir geri dönüşü işaret etti. O zamanlar Bitcoin 3.100 dolar seviyesine teslim olmuştu. Bu hiç görülmemişti ve muhtemelen bir daha asla görülemeyecek bir seviye olarak lanse ediliyordu. 15 Aralık 2018’de Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolardan önemli bir geri çekilmeyi sonlandırdı.

Bu yıl kaydedilen 68.789 dolarlık zirve ile karşılaştırıldığında BTC yatırımcıları %2.125’e varan kazanç elde etti. Konsolidasyon süreci bir miktar sürdü ve Nisan 2019’da piyasada yılın en yüksek seviyesi olan 13.800 dolara yükseldi. Analistler konsolidasyon şansını değerlendirirken yıl sonunu ve bir sonrakinin başlangıcını karakterize eden yavaş bir yukarı yönlü hareketi işaret etti.

Uzman analist Michael van de Poppe, zirve ayının yıl dönümünde “Pop sezonuna hoşgeldiniz” diyerek özetledi: “1. günün tüm kazançlarının 2. günde kaybedilebildiği ve her şeyin 24 saat içerisinde ters döndüğü ve piyasalardaki insanların fikirlerinin de değiştiği sezon.”

Analistlerin Yorumları

Öte yandan analistler Bitcoin’in kısa vadede yeniden önemli ölçüde düşeceğini fikrini hafife almıyor. Popüler analist Pentoshi piyasadaki aşırı spekülasyonlardan kurtulmak için başka bir kaldıraç kademesi işleminin gelebileceğini aktardı. Ana destek seviyeleri ise 40.000 dolar civarında bulunurken bu bölgenin kaybı rotayı güçlü bir şekilde aşağı öndürebilir. Ayrıca bir diğer uzman analist filbfilb, bu hafta maksimum acı senaryosunun aslında 60.000 dolara varan yükseliş hikayesine dönüşebileceğini düşünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar