“Bir Zamanlar Buralar Dutluktu” Dedirtecek NFT Araziler!

Gelecekte dijital arazileri daha fazla duyacağız. Popüler analist ise gelecekte değerlenme potansiyeli olan NFT arazilerini paylaştı. 
18:20
17 Aralık 2021
Okuma Süresi: 4 Dakika

Metaverse’ler ortaya çıktıkça dijital araziler de yavaş yavaş popüler hale geliyor. Ancak hem gelişmelerin çok hızlı ilerliyor olması sebebiyle hem de henüz bu alanın tam olarak anlaşılamamış olması sebebiyle bu alanda bir ilgi eksikliği olduğu görülüyor. Piyasanın popüler analistlerinden Coin Bureau, gelecek vaat eden ve muazzam potansiyele sahip olduğunu düşündüğü 5 dijital arazi projesini takipçileri ile paylaştı.

Axie Infinity (AXS)

Coin Bureau, dijital gayrimenkul alanında en eski projelerde biri olan Axie Infinity ile başlıyor. Axie Infinity, oyuncuların Axies adlı sevimli evcil hayvan NFT’lerini yetiştirdiği, takas edebildiği ve savaştırabildiği Pokemon benzeri bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. AXS ise bu projenin kendi kripto para birimi ve şu anda Binance, Coinbase gibi pek çok borsada mevcut.

Axie Infinity’nin Lunacia dünyası, tümü on-chain NFT’ler olarak temsil edilen, OpenSea ve Axie Infinity pazaryeri gibi platformlarda kullanıcılar tarafından serbestçe alınıp satılabilen 90.601 arsadan oluşuyor. Bu ekosistem, Lunacia metaverse içinde altı arazi türüne ayrılıyor: Savannah, Forest, Arctic, Mystic, Genesis ve Lunacia’nın arazileri. Lunacia, 301’e 301 ızgara sistemi olarak karşımıza çıkıyor ve her kare, Terra adlı NFT arazisinin tokenize edilmiş bir arsasını temsil ediyor.

Analiste göre Axie Infinity, tüm metaverse’de dijital arazinin zirvesi olmak için muazzam ölçekte önemli bir potansiyele sahip.

Decentraland (MANA)

Analist ikinci olarak popüler bir metaverse olan Decentraland’deki arazileri ele alıyor. Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen Decentraland, dijital arsaların alınıp satılabileceği merkezi olmayan bir sanal dünya yazılımı olarak tanımlanabilir. İnsanlar dijital ağaçlar, uçaklar ve daha pek çok şey ile kendi dünyalarını yaratabilir.

Decentraland’de arazi sahipleri, sergilere ve konserlere ev sahipliği yapmak, yarışmalar düzenlemek ve hatta içerik oluşturarak para kazanmak için blok zinciri gayrimenkullerinden yararlanabilir.

Land (arazi) bir Ethereum akıllı sözleşmesinde saklanan NFT’ler şeklinde on-chain olarak temsil ediliyor ve parsellere bölünmüş şekilde kullanıcılara sunuluyor. Ayrıca Land’ler Decentraland’in para birimi olan MANA ile satın alınabiliyor.

Bu noktada önemli olan herhangi bir kodlama bilgisi olmadan da Decentraland’de dijital dünyaların oluşturulabiliyor olması. Platform kullanıcılara arazi parsellerine uygulanabilecek önceden oluşturulmuş geniş bir havuz sunuyor.

The SandBox (SAND)

Analiste göre çok yüksek potansiyeli olan bir sonraki NFT arazi platformu The Sandbox. Sandbox metaverse’i, LAND adı verilen, NFT biçimindeki dijital gayrimenkul parçalarını içeriyor. Sandbox metaverse, 166.464 araziden oluşuyor. Her arazi, doğrudan Sandbox pazarından veya OpenSea gibi büyük NFT pazaryerinden satın alınabilen Ethereum tabanlı ERC721 NFT varlığı olarak karşımıza çıkıyor.

The Sandbox’un yerel kripto para birimi SAND de son zamanlarda yaşadığı artış ile oldukça popüler hale geldi ve analistler henüz SAND fiyatındaki artışın bitmediğini düşünüyor.

Bit.Country (NUUM)

Analist, gelecekte VR görselleştirme ile 2D sosyal medyayı ve 3D oyun platformlarını içeren yeni bir sosyal etkileşim platformu olarak tanımlanan Bit.Country’nin de takip edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Bit.Country kullanıcılarının pazar yerleri, token’lar ve topluluk yönetimi ile kendi NFT galerilerine sahip olma imkanlarının olacağı ifade ediliyor.

Öte yandan Bit.Country, dijital dünyadaki nesneleri kullanılabilir hale getirmek için topluluk tarafından yönetilen merkezi olmayan bir sanal dünya ve kullanıcı tarafından oluşturulan metaverse deneyimlerine ve uygulamalarına izin veren bir platform yaratmayı hedefliyor.

Aavegotchi (GHST)

Coin Bureau’nun listesinde yer alan proje Aavegotchi. Platformda kullanıcılar NFT biçiminde olan ve Aavegotchis adı verilen avatarlarını geliştirebiliyor. Basit olarak Aavegotchi, Ethrereum üzerine inşa edilmiş bir kripto para toplama oyunu olarak nitelendirilebilir.

GHST token ise Aavegotchi ekosisteminin birincil hizmet varlığı olarak karşımıza çıkıyor ve Aavegotchi dünyasındaki işlemlerde kullanılıyor. Ek olarak Aavegotchi, REALM parselleri olarak adlandırılan 16.000 arazi parselinden oluşuyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar