X


Bir Sonraki Boğa Sezonu Nasıl Başlayabilir?

Kurumsal yatırımcıların kripto para piyasasına girmesi için birçok seçeneği bulunuyor.
07:00
27 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasası tek bir coin’in bulunduğu küçük bir girişimken giderek dünyayı değiştirmeye başlayan, yüzlerce kripto paranın olduğu milyarlarca dolarlık piyasa değerine ulaşan bir ekosisteme dönüştü.

Kripto hareketi beraberinde birçok özelliği getirdi, bunların en önemlilerinden biri de bireysel yatırımcıların piyasaya gösterdiği ilgiydi. En erken Bitcoin yatırımcıları milyoner olurken, 2017 kripto para yükselişi sırasında birçok bireysel yatırımcı parasını kripto para piyasasına döktü, kimileri kazandı, kimileri kaybeden oldu.

New York Times’ın ocak ayındaki bir başlığında “Herkes zengin oluyor, ama sen olmuyorsun” ifadesi yer almıştı. Bu başlık kripto para piyasasının içinde ya da dışında olmayı oldukça iyi anlatıyordu çünkü o zamanlar bireysel yatırımcılar kesinlikle içerideydi, ancak kurumsal yatırımcılar dışarıdaydı. J.P Morgan Chase CEO’su Jamie Dimon gibileri kriptolara kökten karşı çıkarken, bazıları tepkisiz kalmayı seçiyordu. Birçok ekonomist Bitcoin’in “balon” olduğundan bahsediyordu.

Aralık ayında CBOE ve CME tarafından ilk düzenlenmiş Bitcoin vadeli işlemleri başlatıldı. Birçok yatırımcı bu düzenlenmiş finansal ürün sayesinde kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e akın edeceğini düşünüyordu. Ancak öyle olmadı. Başlangıçta CBOE sunucuları yüksek talepten dolayı çökmüştü, ardından CNBC’nin gözlemlerinde ilginin oldukça düşük olduğu belirtildi. Bitcoin vadeli işlemleri kısmen değişiklik yaratmış olsa da beklenen kurumsal kripto yatırım çağını başlatamadı. Kurumsal yatırımcılar büyük bir etki yaratabilecek şekilde kripto para piyasasına girmediler, tabii ki bu girmeyecekleri anlamına gelmiyor.

Diğer yandan kripto para koruma fonları, yüksek profilli geleneksel yatırımcıları çekme hedefiyle adından bahsettirmeye başladı. Michael Novogratz gibi milyarderlerin ilgisini çekmiş olsa da bu ilgi genellikle kişisel düzeyde kaldı.

Kurumsal girişim adına Bakkt diğerlerine göre biraz daha büyük bir girişimmiş gibi görünüyor. Bakkt CEO’su Loeffler Fortune’a yaptığı açıklamada kurumsal yatırımcıları hedef alacaklarını ve güvenli ve ölçeklendirilebilir bir platform sunacaklarını belirtti. Her açıdan Bakkt birçok dev kurumun ilgisini çekmiş durumda ve umut vadediyor. Borsanın kasım ayında açılması planlanıyor.

Kurumsal yatırımcıları çekebilecek başka bir ürün ise Bitcoin ETF’leri. Geçtiğimiz ay SEC bir grup başvuruyu reddetmişti ve gerekçe olarak oldukça bilindik şeyleri ileri sürmüştü. ETF’ler genellikle bir grup yatırım ürününü kapsar ancak BTC için tek para birimi olması planlanmıştı. Çoğu insan Bitcoin ETF’lerinin elbet bir gün kabul edileceğini düşünüyor.

Sonuç olarak kurumsal yatırımcıların kripto para piyasasına girmeleri için önlerinde birkaç seçenek bulunuyor. Büyük girişimlerin bir anda gerçekleşmesini beklemek mantıksız olur, öncelikle suyun derinliğini düşük miktarlarla test edebilirler. Bir sonraki fiyat patlamasının kurumsal yatırımcılar tarafından tetikleneceği öngörülebilir. 2017 yükselişine benzer bir beklenti oluşursa kripto paraları Ay’da görebiliriz.

Kaynak: Blokt

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar