Reklam

Bir İlk: Borsa Kendi Soğuk Depolarına Ulaşamıyor

Hack saldırılarına uğrayan kripto para borsalarına alışık olsak da kendi soğuk depolarına erişimi kaybeden borsayla ilk defa karşılaşıyoruz…
13:00
1 Şubat 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kanadalı kripto para borsası QuadrigaCX’in yönetim kurulu bir bildiri yayımladı. Buna göre, borsa soğuk deposunda tuttuğu dijital varlıklara erişimini kaybetti.

Coinmarketcap verilerine göre borsa günlük işlem hacmi açısından çok büyük olmasa da bu durum bir kez daha kullanıcıların kendi dijital varlıklarının güvenliğini yine kendilerinin sağlamasının önemini vurgular nitelikte.

“Soğuk Depolara Ulaşamıyoruz”

Bitcoin’in ilk savunucularından olan Trace Mayer, parasal egemenliğin göstergesi olarak “Proof-of-keys” adlı bir açılış töreni düzenlemesinin hemen hemen bir ay sonrasında Quadriga CX soğuk depolarına ulaşımı kaybettiklerini açıkladı.

QuadrigaCX borsası birkaç gün önce çalışmalarını durdurdu. Bu durumun sebebinin de bakım çalışmaları olduğu belirtildi. Ancak durumun açıklanandan çok başka olduğu anlaşıldı. Borsanın yönetim kurulu, kullanıcılarının aldığı hizmeti etkileyecek “önemli bir finansal sorunla” karşı karşıya olduklarını açıkladı. Bunun üzerine Nova Scotia Yüksek Mahkemesi bu ay gerçekleştirilecek “alacaklı koruma işlemleri” için bağımsız bir üçüncü taraf olarak Ernst & Young Inc.’i atayacağını belirtti.

Likidite Sorunları

Öte yandan yüksek kurulun yaptığı açıklamada şirketin çalışmasını engelleyen likidite sorunlarının üzerinde çalışıldığı da belirtiliyor. Ancak bu durum şirketin kendi soğuk depolarına ulaşamadığı gerçeğini değiştirmiyor. Açıklamada şu sözlere yer veriliyor:

Geçtiğimiz haftalarda soğuk cüzdanlarda tutulan çok önemli kripto para rezervlerimize ulaşma ve yeniden güvence altına alma girişimlerini de içeren bir takım likidite sorunlarını çözmek için yoğun mesai harcadık… Maalesef çabalarımız başarılı olmadı.

Açıklamaya göre, QuadrigaCX 5 Şubat’ta yapılacak olan duruşmanın ardından güncel bilgileri kullanıcılarıyla paylaşacak.

Bunların yanında QuadrigaCX’in 24 saatlik işlem hacmi 500.000 dolardan daha az görünüyor. Dolayısıyla olaydan etkilenen kullanıcı sayısının çok fazla olmayacağı tahmin ediliyor. Rakamlar bir tarafa bu durum Mayer’in Bitcoin’in 10. yaş gününde savunduğu noktada haklı olduğunu gösteriyor.

Ayrıca bildiğimiz kadarıyla QuadrigaCX kendi soğuk depolarına erişimi kaybeden ilk kripto para borsası… Coinrail ve Zaif’te olduğu gibi borsalar genellikle hack saldırılarına uğruyor. Dolayısıyla kripto para borsaları dijital varlıkları saklamak için riskli olabiliyor. Kullanıcılar borsalarda birçok tehlikeyle karşı karşıya kalabiliyor. Bu sebeplerden dolayı kripto para sahiplerine genellikle varlıklarını kendi cüzdanlarında saklamaları öneriliyor.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar