reklamı kapat

Bir Ethereum Var Ağdan İçeri

Yunus Emre ne güzel demiş; "Bir Ben Var Benden İçeri". Ethereum'un durumu pek tabii bu sözle açıklanabilir.
08:00
24 Temmuz 2018

Yunus Emre ne güzel demiş; “Bir Ben Var Benden İçeri”. Bu sözle sadece insanın kendisini değil, temsil ettiği ruhani değeri de irdelemiştir.

İşte Ethereum ağı da temelde ERC20 token’larını düşündüğümüzde tamamen böyledir.

“Bir Ethereum Var Ağdan İçeri…”

CoinMarketCap verilerine göre toplam Ethereum adeti 100.868.616, Ethereum’un toplam piyasa değeri ise yazının hazırlandığı anda $46.567.812.009. Ancak bu değer yalnızca Ethereum’un kendi değeri.

Eidoo verilerine göre Ethereum ağı üzerinde ICO’larla yatırım almış ve piyasaya sunulmuş toplam 496 adet ERC20 token’ı bulunuyor. Bunların bir çoğu borsalarda halen aktif işlem görüyor. Yine Eidoo verilerine göre bu token’ların piyasa değeri 30-35 milyar $ civarında.

Yani Ethereum tek başına bir kripto para olarak 40-45 milyar dolarlık pazar değerine ulaşmışken, aslında onun blok-zincir ağını kullanarak oluşturulan 496 ERC20 token’ının neredeyse Ethereum ağı kadar pazar değeri var.

Bu iki değer üst üste eklendiğinde 70-90 milyar dolarlık bir pazar değerinden bahsediyoruz. Bu değer neredeyse 130 milyar $ olan Bitcoin piyasa değerini yakalamak üzere.

Aslında altcoin’lerin bugünlerde düşük seviyelerde gezdiğini düşünürsek, olası bir boğa piyasası durumunda altcoin’lerin değerlenmesi ile bu tablo değişebilir. Ethereum ve Ethereum blok-zincirini kullanarak oluşturulan tüm ERC20 token’larının değeri, piyasayı oluşturan kripto paralar içinde değer bakımından birinci sıraya oturabilir.

Sadece bu etmeni değil, yeni ICO’ların geldiğini de unutmamalıyız. Açıkçası Ethereum en başından beri getirdiği yüksek teknoloji üstünlüğü, güvenlik ve hız nedeniyle yüzlerce ICO’ya ilham kaynağı olmuştur ve olmaya devam edecektir.

Şu ana kadar 1600 ICO piyasaya sürüldü ve 3000 adet ICO’nun yolda olduğu biliniyor. Eğer 1600 ICO’nun yaklaşık 500’ü Ethereum blok-zinciri üzerinde ERC20 token’ı olarak çıkmışsa, buradan yola çıkarak gelmekte olan 3000 ICO’nun 1000’inin ERC20 olmasının muhtemel olduğunu söyleyebiliriz.

Bu durumda, belki en az 30-35 milyar $ piyasa değerine ulaşma kapasitesine sahip olacak yeni ERC20 token’ları ile 2019-2020 yıllarında Ethereum ve ERC20 token’larının piyasa değeri bakımından Bitcoin’i geçebileceğini söyleyebiliriz.

Sonuç olarak; gerek olası bir boğa piyasasında Ethereum ve mevcut ERC20 token’larının değerinin yükselmesi, gerek yeni gelecek ICO’ların bir kısmının yine ERC20 token’ı olarak gelmesi gibi nedenlerle Ethereum ve ERC20 token’larının toplam piyasa değerinin önümüzdeki yıllarda Bitcoin’i geçeceği söylenebilir.

Kripto piyasaları neler getirir bilinmez; ancak bildiğimiz tek şey, kriptoların geleceğimize şimdiden damga vurduğu ve onlarsız bir geleceğin mümkün olmadığıdır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER