Binance Coin Nedir?

Özet

  • Binance Coin kullanıcılara çeşitli avantajları sunan ve kendi blockchain ağı olan Binance platformunun kripto parasıdır.
19:00
30 Mayıs 2020
Okuma Süresi: 4 Dakika

Binance Coin (BNB) Binance platformunda kullanılan kendi Blockchain’i olan bir kripto para. Binance platformu ICO başlangıcından itibaren BNB token’lerini kullanıyor ve BNB kullanıcılarına indirimler dahil büyük avantajlar sağlıyor.

Binance Nedir?

Binance kuruluşunun üzerinden çok kısa bir süre geçmesine rağmen büyük kripto para borsaları arasına girmeyi başardı ve günlük milyar dolarları aşan işlem hacimlerine ulaştı. Binance o kadar hızlı büyüdü ki 2018 ilk çeyreğinde 148 yıllık Alman bankasından daha fazla kar etti. Platformun değeri her geçen gün katlanarak artıyor. Binance’in popüler olmasının en büyük etkenlerinden birisi de BNB Coin ile alım satımlarda indirim sağlaması.

BNB Coin Nedir?

BNB Coin, kripto para borsası Binance’nin kendi ürettiği kripto paradır. Binance kullanıcılarına BNB ile işlem ücretlerinde birinci yıl %50, ikinci yıl %25, üçüncü yıl %12,5 ve 4 dördüncü yıl %6,75 indirim sağlıyor. Böylece Binance kullanıcılarını BNB kullanmaları için teşvik ediyor.

BNB Coin

Binance kripto para borsasında BNB Coin çiftleriyle birçok kripto paranın alınıp satılmasına olanak sağlıyor. Ayrıca Binance platformu yapılan token listelemeleri ve çekme işlemleri gibi diğer bütün işlemler için de BNB Coin kabul ediyor. Binance platformunun kendine ait ICO düzenleme platformu da bulunuyor.

Binance Coin Yorum

Binance her çeyreğin sonunda karının %20’siyle BNB token’lerini geri alıyor. Alınan token’ler Binance ekibi tarafından yakılıyor. Binance toplamda 100 milyon token’i yakana kadar geri alımlara devam edecek. Geriye 100 milyon token kaldığında yakım işlemi sonlanmış olacak. Binance bu sayede BNB Coin‘in değerini gelecekte de koruyacağı ve BNB Coin fiyatının devamlı yukarı ivme yakalayacağı şeklinde yorumlanabilir. Şu anda Binance merkezsiz borsa geliştiriliyor. Binance merkezsiz borsasını tamamladığında ve kullanıma açtığında BNB token’leri merkezsiz borsanın yakıtı olacak ve borsanın sorunsuz çalışmasını sağlayacak. Böyle bir durumda Binance Coin fiyatı gelecekte şu ankinden çok daha fazla olabilir.

BNB Coin Yorum

Başlangıçta BNB toplam token sayısı 200 milyon olarak belirlendi. Token’lerin yarısı Binance ICO’sunda satıldı. %40’ı Binance ekibinde ve %10’u da melek yatırımcıların elinde. Birçok büyük yatırımcı hiç zaman kaybetmeden yüksek miktarda BNB almıştı. Ünlü yatırımcı ve Bitcoin.com CEO’su Roger Ver de yatırımcılar arasındaydı. Bu kadar çok bilinen yatırımcının BNB Coin’e yatırım yapması, gelecekte BNB Coin fiyatında çok daha yüksek seviyeler göreceğimiz şeklinde yorumlanabilir.

BNB Coin Fiyat

25 Temmuz 2017’de piyasaya sürüldüğünde fiyatı 0.11 dolardı. Eylül ayında Binance’in artan popülerliği ile birlikte 2 doları gördü akabinde düzeltme yaparak 1 ile 2 dolar arasında seyretti. Ekim 2017’de token’lerin yakılması BNB fiyatına çok etki etmese de BNB çıkışına yavaşça devam etti. Binance sonraki çeyrekte, yani Ocak 2018’de 1,821,586 BNB yaktı ve o sıralarda BNB fiyatı 24 dolara kadar aniden çıktı. Sonrasında fiyat gerilese de BNB tekrar toparladı ve bu yazının yazıldığı tarihte 16,65 dolardan işlem görüyor. 

Binance Coin Grafik

BNB Coin grafiğine bakıldığında tüm zamanların en yüksek seviyesi 2019 ortalarında gerçekleşti. Bu tarihte 1 binance coin fiyatı 40 dolar seviyesine kadar çıkmıştı. BNB’nin piyasa değeri şu anda 3.1 milyar dolar. Piyasa değeri olarak en yüksek 9. kripto para konumunda bulunuyor.

Binance Coin Kaç TL

Yazının güncellendiği tarih itibariyle bakıldığında 1 bnb coin TL cinsinden 112 TRY’den işlem görüyor. Tüm zamanların BNB Coin TL rekoru ise 230 TL’nin üzerinde 2019 Haziran’da gerçekleşti.

Piyasada bulunan birçok token’in gerekliliği tartışılırken BNB’nin sağladığı faydalar göz dolduruyor. Özellikle sıklıkla al-sat yapan yatırımcılar için BNB token’i vazgeçilmez bir kripto para. BNB token’lerinin neredeyse tamamı Binance borsasında işlem görüyor. Kullanıldığı yer Binance platformu olduğu için bu oldukça doğal karşılanabilir. Binance platformundan 50’nin üzerinde kripto para BNB ile alınabiliyor.

BNB Coin Nasıl Alınır?

BNB Coin dünyanın en büyük işlem hacmine sahip kripto para borsalarından biri olan Binance‘den satın alınabilir. Türkçe dil desteği ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi sebebiyle Binance platformu tercih edilebilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI